Podważono korzyści wynikające ze spożywania olejów roślinnych

Badania opublikowane w brytyjskim czasopiśmie medycznym BMJ wykazały, że zastąpienie tłuszczów nasyconych olejami roślinnymi, bogatymi w kwas linolowy, obniża poziom cholesterolu we krwi, ale nie może ograniczyć ryzyka chorób serca.

Ustalenia poddają w wątpliwość powszechne przekonanie, że oleje roślinne bogate w kwas linolowy są dobre dla zdrowia serca. Zespół amerykańskich naukowców, kierowany przez Christophera Ramsdena z Narodowych Instytutów Zdrowia w Północnej Karolinie, postanowił ponownie przyjrzeć się tej hipotezie, analizując dane uzyskane w dużym badaniu, przeprowadzonym 45 lat temu The Minnesota Coronary Experiment(MCE). W eksperymencie brała udział grupa składająca się z pacjentów szpitali psychiatrycznych oraz domów opieki.

Badano czy proces zastąpienia tłuszczów nasyconych na olej roślinny, bogaty w kwas linolowy(olej kukurydziany) zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Badani poddani byli diecie opartej na tłuszczach nasyconych.

Ponownej analiza naukowców z Narodowych Instytutów Zdrowia,  dowiodła, że żywność wzbogacona w kwas linolowy obniżała poziom cholesterolu, ale nie przekładało się to na wydłużenie życia. W rzeczywistości badania wykazały, że uczestnicy  z większym obniżeniem cholesterolu we krwi, wykazywali jednocześnie wyższe ryzyko śmierci, zamiast niższego. W 2013 roku naukowcy badali nieopublikowane materiały z podobnego eksperymentu – The Sydney Diet Heart Study. Okazało się, że ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca było większe u tych, którzy zastąpili tłuszcze nasycone, olejem roślinnym, bogatym w kwas linolowy.

Naukowcy doszli do wniosku, że ustalenia MCE są dowodem na to, że niekompletna publikacja przyczyniła się do przecenienia zalet zastąpienia tłuszczów nasyconych olejami roślinnymi.

Źródło: http://www.potatopro.com/news/2016/benefits-vegetable-oils-heart-health-questioned