Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol o historycznych zmianach na rynku mleka

Lata po zmianach ustrojowych i gospodarczych w Polsce to okres bardzo trudny dla mleczarstwa ale także czas dynamicznego rozwoju branży. Aby sprostać wymaganiom rynku producenci i przetwórcy mleka musieli dołożyć wielkich starań i dokonać wielu znaczących zmian, aby uzyskać jak najwyższą jakość surowca jak również pomnożyć ilości produkowanego mleka. Ten postęp, w tym zmiana myślenia o produkcji i przetwórstwie mleka, to jedno z kluczowych zdarzeń w ciągu ostatnich 25 lat.

Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol

Mleczarstwo polskie niezwykle rozwinęło się poprzez wdrażanie nowych technologii zarówno w produkcji mleka jak i jego przetwórstwie. Zautomatyzowano większość procesów produkcyjnych, wprowadzano innowacyjne formy i jakość opakowań. Nowa rzeczywistość po 1989 r. to także otwarcie na rynek konsumenta, a co za tym idzie poszerzanie asortymentu zgodne z trendami żywieniowymi, społecznymi, z uwzględnieniem tendencji rynków Europy zachodniej. Polski konsument z roku na rok jest coraz bardziej świadomy tego co je, i co kupuje. To wyzwanie dla producentów żywności, szczególnie asortymentu świeżego. Utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa produktu to priorytet. Ostatnie 25-lecie  to także możliwość zaistnienia polskich wyrobów mleczarskich na świecie. Ta szansa to nie tylko zysk poszczególnych przetwórców to także wielki sukces i promocja polskiego rolnictwa  i gospodarki. SM Mlekpol jest tego najlepszym przykładem.  30% naszej produkcji eksportujemy, praktycznie na cały świat. Nasze wyroby można kupić m.in. w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Ameryce południowej i Afryce.

Czterokrotny wzrost przerobu mleka w ostatnim ćwierćwieczu

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w tym roku obchodzi swoje 35 – lecie. Ostatnie 25 lat, to jej dynamiczny, permanentny rozwój. Niewątpliwym sukcesem Mlekpolu jest zachowanie organizacyjnej struktury spółdzielczej mimo zmian ustrojowych, gospodarczych i społecznych, które były udziałem Polski. Przez ten czas skup i przetwórstwo mleka w SM Mlekpol wzrósł z 400 mln litrów do 1 mld 650 mln litrów rocznie. Obecnie jesteśmy największym podmiotem skupowym w kraju. Od początku lat 90 – tych sukcesywnie włączamy w struktury SM Mlekpol kolejne zakłady produkcyjne. To kluczowe etapy rozwoju przetwórstwa w naszej spółdzielni. Dziś skupiamy 12 wysoko wyspecjalizowanych, nowoczesnych zakładów produkcji mleczarskiej. Obok zakładu grajewskiego, jesteśmy w Kolnie, Mrągowie, Zambrowie, Bydgoszczy, Suwałkach, Sejnach, Dąbrowie Białostockiej, Sokółce, Radomiu i Gorzowie Wielkopolskim. Wciąż, mimo najnowszych technologii produkcji, udaje nam się zachować regionalizm powstających tam wyrobów. Bazując na lokalnym, najwyższej jakości surowcu i korzystając z tradycyjnych receptur otrzymujemy bezpieczne wyroby najwyższej jakości, zachowując ich naturalność.

Kołem zamachowym rozwoju naszej spółdzielni było powstanie i wypromowanie marki Łaciate w 1995 r. SM Mlekpol jest coraz bardziej nowoczesna. Wciąż inwestujemy w technologie generacji XXI wieku. Ostatnim krokiem milowym, który postawiliśmy było rozpoczęcie budowy największego w Polsce Zakładu Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich, który powstaje w Mrągowie, przy tamtejszym ZPM. Koszt inwestycji szacowany jest na około 400 mln zł.  Planowana wydajność Zakładu to 3 mln litrów mleka i serwatki na dobę. Produkowane będą tam,  m.in. białka serwatkowe o dużej czystości i produkty z linii baby food.