Rajmund Petrzyk, mistrz piwowar w Browarze Zamkowym o jubileuszowych warkach Raciborskiego

Z okazji jubileuszu Browar Zamkowy zaskakuje swoich konsumentów co jakiś czas poszerzając ofertę o pojedyncze

Rajmund Petrzyk swoją przygodę z browarnictwem zaczynał jako piwowar domowy. Studia ukierunkował pod względem pracy w browarze i po ich skończeniu zaczął pracować w Browarze Zamkowym. Na początku jako specjalista ds. technicznych, ale po tym jak zaczął mieszać się w receptury, został przekwalifikowany. Dziś jest autorem nowych receptur piw Raciborskich.

warki piwnych specjalności.

Pierwsza połowa roku poświęcona została belgijskim piwom górnej fermentacji – Belgian

Blond oraz Belgian Dubbel, Witbier oraz Belgian IPA, które uwarzone zostały przy użyciu drożdży pochodzących z belgijskich klasztorów Trapistów.

Uwarzenie piw górnej fermentacji było nie lada wyzwaniem dla browaru. Dolna fermentacja odbywa się w

temperaturach od 10-15°C, górna fermentacja to temperatury wyższe, w okolicach 20°C. Browar wyposażony jest w jedną fermentownię, która schłodzona jest do produkcji piw ze stałej oferty raciborskiego browaru. Pracownicy musieli opracować  odmienną technologię, żeby drożdże mogły przefermentować warzone piwo.

W browarze od co najmniej 100 lat używane były wyłącznie drożdże dolnej fermentacji. Pierwsze dwa piwa uwarzyliśmy z myślą o 450-leciu browaru, a przy okazji chcieliśmy pokazać, że nie tylko piwa dolnej fermentacji potrafimy warzyć. Wybraliśmy rejon dosyć charakterystyczny dla piw – Belgię, gdzie historia browarnicza jest bardzo stara i rozwinięta. W piwach jubileuszowych chcemy przybliżyć konsumentom historię warzenia piwa.

Na jesień planowane jest uwarzenie klasycznego czeskiego pilsnera i piwa wędzonego typu grodziski.