Krzysztof Pawiński o przejęciu spółki Aquarex AD

Maspex zrealizował 19 przejęcie w swojej historii – sfinalizował zakup spółki Aquarex AD, a co za tym idzie naturalnej wody mineralnej Velingrad i zakładu produkcyjnego w Bułgarii. Maspex planuje inwestycje w rozbudowę i modernizację zakupionego zakładu produkcyjnego, gdzie rozlewana jest woda Velingrad.

Wchodzimy w nowy dla nas segment na rynku bułgarskim – segment, który rośnie i nadal będzie się rozwijał. Podobnie zainwestowaliśmy w ubiegłym roku w Rumunii, gdzie zakupiliśmy wodę Rio Bucovina i była to bardzo dobra decyzja. Mocnym atrybutem wody, którą kupiliśmy jest jej wysoka jakość i tym będziemy chcieli wyróżnić się na rynku. W Bułgarii wypracowaliśmy bardzo silną pozycję w segmencie soków i napojów, należy do nas prawie 20% rynku i woda doskonale uzupełni naszą ofertę. Będziemy w ten obszar inwestować – zarówno w zakład produkcyjny, jak również w sprzedaż – powiedział Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Maspex.

 

Na rynku bułgarskim Maspex działa od 1998 roku. Do firmy należą marki w segmencie soków, nektarów i napojów takie, jak Queen’s oraz Tedi (odpowiednik soków Kubuś). Maspex to wicelider rynku soków, nektarów i napojów w Bułgarii oraz wiodący producent produktów instant. Jest to 19 przejęcie Grupy Maspex, 11 za granicą, 2 na rynku bułgarskim. W 2005 roku Maspex kupił 100% akcji wiodącego producenta na rynku soków, nektarów i napojów w Bułgarii – markę Queen’s.

Rynek wody butelkowanej w Bułgarii jest zdominowany prawie całkowicie przez bułgarskich producentów. To rynek perspektywiczny, rocznie wzrasta około 5%, a estymacja przyrostu do 2021 roku wynosi 11%. Obecnie spożycie na mieszkańca wynosi 70 litrów rocznie. Od marca 2015 do lutego 2016 butelkowaną wodę chociaż raz zakupiło ok. 70% bułgarskich gospodarstw domowych.

źródło: informacja prasowa Maspex