Jak z wody z Nilu wyprodukować sok? – cz.1

Jak zaprezentowano wyżej, w Egipcie w większości przypadków przemysł korzysta bezpośrednio z ujęć wody z kanałów nilowych. W celu wykorzystania jej do produkcji spożywczej w tym soków i nektarów owocowych mając również na uwadze znaczący ładunek organiczny należy taka wodę poddać dwustopniowemu uzdatnieniu. Na Rys. 1 przedstawiono system dwustopniowego uzdatniania wody nilowej. Pierwszym stopniem uzdatniania wody nilowej jest jej klaryfikacja z początkowym dozowaniem koagulantów i flokulantów. Do tego celu stosuje się urządzenia zwane klaryfikatorami przepływowymi [1]. Mając tak przygotowaną wodę należy ją dalej uzdatnić, redukując ilość substancji w niej rozpuszczonych. Ze względu na pochodzenie wody nilowej oraz różną historię jej poprzedniego wykorzystania, należy stosować techniki barierowe uzdatniania wody. Najlepszą techniką barierową uzdatniania wody nilowej w tym przypadku, w celu wykorzystania jej do produkcji soków i nektarów owocowych, wydaje się być metoda odwróconej osmozy RO [4], ale z nieco mniejszym zaawansowaniem możliwości technologicznych membran niż przeznaczonych do uzdatniania wody o dużej wartości TDS. Rys. 1 przedstawia schematycznie system uzdatniania wody nilowej, która po tym procesie jest używana do produkcji soków oraz nektarów owocowych.

Przygotowanie koncentratów owocowych. 

Koncentraty owocowe są najważniejszym składnikiem w produkcji soków i nektarów. Są odpowiedzialne za smak oraz wygląd poszczególnych produktów. Koncentraty są dostarczane w postaci skoncentrowanych soków owocowych uzyskiwanych na liniach wyparnych. Również niezbędnym składnikiem są aromaty owocowe, dodające pełnię smaku oraz zapachu tym produktom. Coraz częściej ważną rolę odgrywają w produkcji soków i nektarów składniki takie jak pulpy lub cząstki owocowe. Są one najczęściej dostarczane w postaci mrożonej lub w opakowaniach aseptycznych. W przypadku produkcji nektarów owocowych często stosowane są tu dodatki w postaci sypkiej takie jak stabilizatory, witaminy czy inne – funkcjonalne. Najczęściej koncentraty owocowe oraz wspomniane dodatki są produktami lokalnymi egipskiego przemysłu spożywczego.

Produkcja syropu prostego.

Dodatek syropu prostego jest ważnym elementem, szczególnie w produkcji nektarów owocowych. Ze względu na mniejszą zawartość wsadu owocowego, w tym cukrów pochodzenia owocowego, muszą być one dosłodzone właśnie takim syropem. Syrop prosty jest tu najczęściej produkowany z cukru granulowanego, pochodzącego głównie z trzciny cukrowej, ale też i z uprawianych lokalnie buraków cukrowych. Produkcja syropu prostego polega na rozpuszczeniu wspomnianego cukru w wodzie uzdatnionej. Taki syrop może być również pasteryzowany lub poddany procesowi naświetlania promieniami UV (Ultra Violet.).

Literatura:

  1. ActifloTM – klaryfikator dla oczyszczania wody, http://technomaps.veoliawatertechnologies.com/processes/lib/municipal/3329,Actiflo_brochure-7_datasheets_EN_09.pdf, z dnia 20 wrzesnia 2017r.
  2. Adaptation and mitigation in the Egyptian fruit juice industry – country reporting, https://www.unido.org/fileadmin/user_upload/Egypt-country-report-DIGITAL-FINAL-20170302-OnePage.pdf, z dnia 30 sierpnia 2017r.
  3. Hydrologic Regime in the Nile Basin, https://www.google.com.eg/#q=Hydrologic+Regime+in+the+Nile+Basin, z dnia 20 wrzesnia 2017r.
  4. Maryniak L., Metoda odwróconej osmozy do uzdatniania wody do produkcji napojów bezalkoholowych, Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny (PFiOW) 1996, nr 5.
  5. Maryniak L., Instalacja CIP dla przemyslu napojow bezalkoholowych, Agro-Industry 4/2015.
  6. Maryniak L., Produkcja sokow, nektarow oraz napojow owocoych w regionie Zatoki Perskiej, Agro-Industry 2/2014.
  7. Maryniak L., Produkcja mleczarska w krajach Zatoki Perskiej, Agro-Industry 1/2014.
  8. Maryniak L., Produkcja mleczarska w Egipcie, Agro-Industry 1/2017.
  9. Ringblom U., The Orange Book, Tetra Pak Processing System AB, Lund 2004.