Czy mleko wielbłądzie może być alternatywą dla mleka krowiego?

Produkty z mlekiem wielbłądzim dostępne na rynku

Mleko wielbłądzie komercyjnie i powszechnie dostępne jest w krajach Zatoki Perskiej. Z jego produkcji szczególnie słyną Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE (United Arab Emirates) [11]. W Europie produkcja mleka wielbłądziego dopiero się rozpoczyna. Znane są już farmy produkujące mleko wielbłądzie w Holandii (http://www.kamelenmelk.nl/en/) czy Wielkiej Brytanii (https://desertfarms.co.uk/). Również farmerzy duńscy zaczynają rozważać budowę takich przedsiębiorstw.

Jak wspomniano przemysł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powszechnie wykorzystuje mleko wielbłądzie. Nie chodzi tu może o szczególne właściwości tego mleka i jego promowanie w tym kraju. Mleko to jest tradycyjnym środkiem spożywczym pochodzącym jeszcze z czasów zamierzchłych – tak zwanej „gospodarki beduińskiej” na tamtych terenach, gdzie jedynie mleko kozie, owcze, ale też i wielbłądzie było powszechnie spożywane, również w postaci przetworzonej.

Na Fot. 1-3 przedstawione są różne produkty takie jak świeże mleko wielbłądzie, laban – fermentowany napój mleczny na bazie mleka wielbłądziego czy rekombinowane mleko wielbłądzie naturalne bądź smakowe, dostępne także na rynku duńskim.  Również na rynku polskim istnieje firma zajmująca się sprowadzaniem tego mleka z UAE (http://mlekowielbladzie.pl/). Mleko wielbłądzie dostępne na rynku duńskim czy polskim ma jednak bardzo wysoka cenę. Opakowane w butelkę PET, 250 ml mleka wielbłądziego na rynku duńskim kosztuje 50 DKK, czyli około 30 PLN. Natomiast 500 g wielbłądziego mleka w proszku na rynku polskim będzie kosztować 330 PLN.

Mleko wielbłądzie posiada wiele cennych i wartościowych dla zdrowia człowieka składników odżywczych, jednak ma dość specyficzny, niekiedy kwaśny posmak i zapach w odróżnieniu od mleka krowiego. Ze względu na te cechy, producenci mleka wielbłądziego wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dodając do niego różnorodne komponenty smakowe. Na półkach sklepowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, możemy znaleźć mleka smakowe z dodatkiem syropów m.in.: różanego, daktylowego, kardamonowego (Fot. 4).

Udostępnij: