Mikroplastik w wodach butelkowanych – stanowisko branży

Wszystkie naturalne wody mineralne i źródlane są bezpiecznymi i wysokojakościowymi produktami ściśle regulowanymi przepisami UE dotyczącymi żywności i napojów. Zgodnie z prawodawstwem UE (dyrektywa 2009/54/WE) naturalne wody mineralne i źródlane muszą pochodzić z chronionego źródła podziemnego i być chronione przed wszelkim ryzykiem zanieczyszczeń. Oba typy wód muszą być bezpieczne do picia u ich źródła i nie mogą być dezynfekowane ani poddawane obróbce chemicznej. Oprócz regularnego testowania i monitorowania podczas całego procesu butelkowania gwarantuje to, że produkt dociera do konsumenta w najwyższej jakości. W UE rocznie przeprowadza się ponad milion analiz jakości przez jednostki zapewnienia jakości producentów oraz akredytowane laboratoria zewnętrzne[2].

Przemysł ściśle śledzi tematykę mikroplastiku w środowisku. Europejscy producenci wód mineralnych i źródlanych są zdeterminowani do dalszej współpracy ze środowiskiem naukowym w celu pogłębienia wiedzy na ten temat. Zanim wyciągniemy jakiekolwiek wnioski, konieczne jest opracowanie solidnych i wystandaryzowanych metod testowania w tym obszarze.

O EFBW

Europejska Federacja Wody Butelkowanej (EFBW) jest głosem europejskiego przemysłu butelkowanej wody.  Jej celem jest promowanie unikalnych właściwości naturalnych wód mineralnych i źródlanych. Łącznie EFBW reprezentuje prawie 600 producentów wody mineralnej i źródlanej w Europie.

[1]. Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Fredonii, pod kierunkiem dr Sherri Mason, przewodniczącej Wydziału Geologii i Nauk o Środowisku.

[2]. Badanie EFBW (2017)