Frosta opublikowała nowe cele proekologiczne

Poprawa kondycji środowiska naturalnego, wpływ na jakość życia i zrównoważony rozwój stanowią filary postaw proekologicznych. Ich wypełnianie to również jedne z wyzwań, jakie stawia sobie firma Frosta.

Troskę o naturę wyrażamy na co dzień, najwyższą wagę przykładając do naszych produktów. Lokalizując pola uprawne w pobliżu fabryk, nie tylko zachowujemy smak i wartości odżywcze naszych warzyw, ale również ograniczamy zanieczyszczenia związane z transportem. Wszystkie ryby w produktach Frosty są dzikie i pochodzą wyłącznie z certyfikowanych łowisk MSC – mówi Aleksandra Wysocka, marketing manager Frosty.

Jednym z filarów działań firmy jest kompleksowe raportowanie środowiskowe, które pozwala na analizę, a w kolejnym kroku minimalizację emisji dwutlenku węgla. W okresie 2011-2015 jej poziom zmniejszył się we Froście o 5,4%, w 2017 r. o 5%, a do roku 2022 planowana jest redukcja o kolejne 5% w stosunku do roku 2018.

Frosta realizuje też działania mające na celu optymalizację zużycia energii, takie jak np. własna oczyszczalnia ścieków czy elektrownia słoneczna na dachu mroźni. Zajmujący powierzchnię niemal 600 m2 zespół modułów fotowoltaicznych pozwala na zaoszczędzenie nawet 30% energii zużywanej przez chłodnię, co w rezultacie – w latach 2011-2015 pozwoliło na zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do produkcji wyrobu gotowego aż o 12,6%. Następne lata przyniosły spadek o 5%. Do 2022 roku planowana jest redukcja o kolejne 5% w stosunku do roku 2018.

 źródło: informacja prasowa Frosty