ZPPRW – potrzebna wspólna definicja wina owocowego

Polska to jeden z głównych producentów win owocowych w Europie. I – w opinii Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa – to właśnie my powinniśmy zawalczyć o jednolitą, europejską definicję tego trunku.  O podjęcie inicjatywy w tej sprawie ZP PRW zwrócił się już do Ministerstwa Finansów.

– Wyszliśmy z założenia, że to dobry moment, aby „zawalczyć” o wino owocowe – mówi Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. – Zwróciliśmy się do Departamentu Podatku Akcyzowego Ministerstwa Finansów z prośbą o wystąpienie  do Brukseli z wnioskiem o włączenie definicji wina owocowego do dyrektywy.

W Brukseli trwają właśnie prace nad projektem dyrektywy zmieniającej dyrektywę 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (opublikowanym w ostatnich dniach maja), który do przepisów unijnych wprowadza definicję cydru. Pojawił się szereg zastrzeżeń co do proponowanego zapisu, ale prace nad wspólną definicją cydru są faktem.  Wino owocowe zostało natomiast pominięte.

Wino owocowe, jak i pozostałe napoje fermentowane (do których zalicza się też m.in. też cydr) nie są zdefiniowane na poziomie Unii Europejskiej. Produkuje się je na podstawie krajowych przepisów, co powoduje, że pojęcie „cydr” czy „wino owocowe” w każdym kraju członkowskim jest rozumiane odmiennie. Wyzwala to problemy związane z funkcjonowaniem na wspólnym rynku Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje zasada swobodnego przepływu towarów,  czy z klasyfikacją w nomenklaturze scalonej, co przekłada się następnie na wysokość podatku akcyzowego.