Miliony butelek hiszpańskiego wina sprzedawane jako francuskie rosé

Miliony butelek taniego hiszpańskiego wina zostały sprzedane jako francuskie rosé premium.

Lepiej uważnie przyglądać się etykietom na butelkach wina. Po dwuletnim dochodzeniu przeprowadzonym przez francuską agencję ds. oszustw konsumenckich odkryto, że ​​pozbawieni skrupułów hurtownicy i sprzedawcy detaliczni sprzedawali wina z Hiszpanii i innych krajów jako droższe wina francuskie.

Ogólnoświatowy szał na rosé, zapoczątkowany przez Stany Zjednoczone, podniósł status tego trunku w ciągu ostatniej dekady, a francuscy winiarze, najwięksi producenci rosé, cieszą się wyższymi cenami. Uważa się, że znaczna część ukrytego hiszpańskiego wina sprzedawana była raczej w pojemnikach niż w butelkach.

Poinformowano nas o podrabianiu francuskiego wina pod koniec 2015 r. 22% zakładów, które zostały sprawdzone w 2016 r. i 15% w ubiegłym roku, było pozywane za próbę sprzedania hiszpańskiego wina jako francuskiego. Postępowanie jest w toku, a 25 zakładów zostało ukaranych za oszustwo – powiedział Alexandre Chevallier, urzędnik agencji ds. oszustw.

Inspektorzy stwierdzili, że 40% wina w jednym z supermarketów z francuskim winem pochodziło spoza kraju. Znaczna część „fałszywego” francuskiego wina nosiła pewne oznaczenia pochodzenia hiszpańskiego, ale bardzo trudno było je dostrzec. Butelki i pudełka zostały ozdobione francuskimi symbolami, takimi jak trójkolorowe rozety. Hiszpańskie rosé sprzedawane jest hurtowo za 34 centy za litr, francuskie od 75 do 90 centów. Afera została okrzyknięta przez francuskie media „oszustwem stulecia”.

źródło: https://www.thetimes.co.uk