Zarządzanie projektami RD&D w przemyśle spożywczym- ujęcie operacyjne

Czym rożni się zarządzanie standardowym projektem a projektem badania i rozwoju wraz z wdrożeniem

Na początek warto porównać te dwie kategorie zarządzania projektami. Zarządzanie projektami „niejedno ma imię”, dlatego wato przytoczyć choćby jedną definicję przedstawiającą co to jest standardowy projekt, co następuje:

„Projekt to ograniczony w czasie wysiłek, podjęty w celu wytworzenia unikatowego produktu, usługi lub rezultatu.„ [5].

Natomiast idąc dalej i przedstawiając kategorie projektu RD&D należy przedstawić:

„Projekt RD&D polega na wytworzeniu zupełnie nowego lub udoskonaleniu istniejącego produktu przy udziale działań niestandardowych.”

Ważne jest, żeby do wytworzenia tego nowego produktu używać zupełnie nowych technik zarówno w zarządzaniu projektem jak i w wytworzeniu produktu, albo przynajmniej najlepszych dostępnych technik w obecnej chwili BAT Best Avalable Technique. Oczywiście zarządzanie projektami RD&D powinno wykorzystywać wszelkie narzędzia, w prowadzeniu projektu jednak należy być przygotowanym na zupełnie nowe wyzwania, więc bardzo często na niestandardowe sposoby nim zarządzania.

            Ważne jest porównanie metod zarządzania tymi dwoma kategoriami projektowymi. Dla głębszej konfrontacji porównawczej autor dodał jeszcze trzecią kategorię jaką jest produkcja, czyli działanie rutynowe. Tabela 1 przedstawia porównanie tych trzech kategorii operacyjnych, gdzie kategoria RD&D jest zupełnie nową aktywnością. W tabeli porównano główne składowe wymagań zarządzania projektem takie jak: zakres, czas realizacji, budżet, współpraca czy ryzyko. W przypadku rutynowego działania jakim jest produkcja, zdarzenia, które mogą mieć miejsce a w tym ich przewidywalność wystąpienia jest wysoka. Co do aktywności jaką jest standardowy projekt przewidywalność zdarzeń tam występujących maleje, choć jeszcze jest dość duża. Natomiast w kategorii RD&D przewidywalność zdarzeń jeszcze bardziej maleje ale należy bacznie ją obserwować i w przypadku wystąpienia nieprzewidywalnych okoliczności, których prawdopodobieństwo wystąpienia jest duże, należy natychmiast podejmować działania korygujące. Działania te mogą być w dużej mierze niestandardowe.

Tabela 1. Porównanie projektu klasy RD&D z zarządzaniem standardowym projektem oraz z zarządzaniem produkcją. Źródło: Opracowanie własne.