Polacy piją zaledwie 4,9l wody na miesiąc

Zapotrzebowanie na wodę – nie u wszystkich takie samo

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia dzieci w wieku od 1-3 lat powinny mieć zapewnione 1,25 l wody na dobę, 4-6latki 1,6 litra, a dzieci w wieku 7-9 lat ok. 1,75 litra. Jeszcze więcej potrzebuje jej nastolatek: w zależności od płci dziecka jest to od ok. 2 litrów w wieku 10-12 lat, do nawet 2-2,5 litra pomiędzy 16 a 18 rokiem życia. Również osoby dorosłe powinny pić od 2 litrów (kobiety) do 2,5 litra (mężczyźni) wody dziennie.[2]

Są jednak sytuacje, kiedy norma to za mało i należy zadbać o dodatkową ilość płynów w diecie:

Wysokie i niskie temperatury – zwiększone zapotrzebowanie na wodę kojarzy się głównie z upałami, kiedy częściej chce nam się pić. I słusznie, ponieważ przy podwyższonej temperaturze następuje jej wzmożona utrata. Nie wszyscy jednak wiedzą, że również w bardzo niskich temperaturach, gdy nosimy grubą odzież i następuje zwiększony wydatek energii, należy sięgać po nią częściej. Nie tylko temperatura otoczenia ma znaczenie – w przypadku gorączki również powinniśmy zapewnić sobie większą ilość płynów.

Aktywność fizyczna – większość osób jest świadoma, że uprawiając sport, tracimy więcej wody. Wystarczy 1 godzina joggingu, aby z naszego organizmu ubyło od 0,5 do nawet 1 litra tego cennego płynu. Spożywanie wody zarówno przed, jak też w trakcie i po wysiłku fizycznym pomoże uniknąć odwodnienia.

Stan fizjologiczny – kobiety w ciąży i matki karmiące mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę i powinny pić jej odpowiednio 2,3 i 2,7 litra na dzień.

źródło: informacja prasowa Nestlé

[1] Polska w liczbach 2018, GUS , Warszawa 2018

[2] Normy żywienia dla populacji polskiej. Redaktor naukowy prof. dr. hab. med. Mirosław Jarosz, Instytut żywności i Żywienia 2017