Polska importuje jabłka najwyższej jakości z Ukrainy

Niedawno eksperci FAO poinformowali o perspektywach dostaw świeżych jabłek z Ukrainy na polski rynek, co wywołało bardzo nerwową reakcję wśród polskich sadowników. Jak pokazują wstępne dane eksportowe z listopada 2018 r., Polska zaczęła już importować ukraińskie jabłka na potrzeby rynku świeżych owoców.

Ponadto Polska stała się trzecim największym importerem świeżych jabłek z Ukrainy wśród krajów UE po Bułgarii i Szwecji – importuje nieco poniżej 80 ton. W ciągu miesiąca wykonano kilka takich dostaw. Jednocześnie źródła potwierdzają, że to właśnie wysokiej jakości jabłko było przeznaczone na świeży rynek, ponieważ faktyczna cena eksportowa tego produktu była około dwukrotnie wyższa od średniej ceny hurtowej jabłek na rynkach Polski i Ukrainy.

Według analityków z EastFruit, nie można wykluczyć, że ukraińskie jabłko nie było sprzedawane na polskim rynku krajowym, ale było przeznaczone do powrotnego wywozu do innych krajów UE. Ze względu na warunki klimatyczne, Ukraina ma szansę rozwinąć szerszą gamę odmian i uzyskać bardziej kompletną kolorystykę odmian czerwonych jabłek.

Wywóz ukraińskiego jabłka deserowego na polski rynek, nawet w tak niewielkiej ilości, jest znaczący dla rynku, ponieważ obecnie Polska stara się poradzić sobie z rekordowym zbiorem jabłek i najniższymi cenami w historii.

 

źródło: https://east-fruit.com/article/polsha-uzhe-importiruet-svezhee-yabloko-premialnogo-kachestva-iz-ukrainy