Święto chleba i sera w Kaźmierzu

Święto Chleba i Sera to już tradycja i jedna z większych imprez organizowanych w Gminie Kaźmierz. To tutaj od 1995 roku zlokalizowana jest siedziba firmy Hochland Polska. Tegoroczny dwudniowy festyn przyciągnął 24-25 sierpnia niemal dwa tysiące uczestników, na których czekało wiele atrakcji. Firma Hochland Polska była głównym sponsorem festynu organizowanego przez tutejszy Urząd Gminy.

Kaźmierskie Święto Chleba i Sera zachęca każdorazowo do aktywnego uczestniczenia w działaniu na rzecz tradycji i pięknej kultury ludowej. To także czas dla rodzin, na wspólny relaks i wiele bardzo różnorodnych atrakcji. Nowym punktem programu była sztafeta rowerowa zorganizowana z okazji 25 lat Hochland w Polsce.

Zadaniem uczestników sztafety rowerowej z okazji 25 lat Hochland w Polsce było przejechanie w rodzinnych zespołach wyznaczonych odcinków, mierzonych w aplikacji Endomondo. Każdy pokonany kilometr trasy to była złotówka na wsparcie przez firmę Hochland Polska Drużyny Szpiku. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich uczestników sztafety udało się wykręcić prawie 4 tysiące złotych.

 

Pierwszy dzień festynu wystartował od serwowania grochówki w ramach kuchni polowej Hochland. Kolejka chętnych ustawiała się do Strefy Świadomego Kierowcy Hochland, gdzie przygotowano strefę wypadku i strefę rowe – love. Strefa wypadku wyposażona została w symulator dachowania, który posłużył jako miejsce do indywidualnych instruktaży związanych z pasami, fotelikami, przewożeniem bagażu, prawidłową pozycją za kierownicą, złymi nawykami i mitami drogowymi.

Był także symulator zderzenia pozwalający poczuć na sobie siły związane przy czołowym zderzeniu z niewielką prędkością 7km/h, a także waga przeciążeniowa, na której każdy zobaczył ile waży w czasie zderzenia przy prędkości 50 km/h, a także ile ważą luźne przedmioty przewożone na co dzień w aucie. Z kolei strefa rowe – love została wyposażona w stanowisko z bagażnikami rowerowymi, w ramach którego pokazywano bezpieczne przewożenie rowerów samochodem, różne rozwiązania mocowań.

Po atrakcjach sportowych nadszedł czas na atrakcje kulinarne i kuchnie z sercem Hochland – festiwal zup i berbecue party.

Dzień pierwszy zakończył się występami zespołów Punto Latino i Za-No-Za. Następnego dnia w agendzie festynu znalazła się msza święta dziękczynna za zebrane plony i szereg atrakcji. Do Strefy Świadomego Kierowcy Hochland dodano strefę Eco wyposażoną w 12 stanowisk do świadomej i bezpiecznej jazdy. Na symulatorach uczestnicy mogli zapoznać się z technikami inteligentnej, płynnej i przewidywalnej jazdy potocznie nazywanej EKO jazdą. Były także niespodzianki kulinarne, gminne gotowanie na wielkiej patelni i kuchnia z sercem. Atrakcjami muzycznymi był występ zespołu The Old Band, a także spotkanie rockowe Hochland z Gminą, podczas którego wystąpił zespół Black Sapal.

 

Gwiazdą wieczoru był zespół Papa D, którego energetyczny występ wprowadził wszystkich uczestników festynu w taneczny nastrój! Dużym zainteresowaniem w oba dni festynu cieszył się balon Almette, dzięki któremu można było podziwiać okolice malowniczego Kaźmierza z wysokości. Ponadto na terenie festynu znalazły się dodatkowe atrakcje: dmuchany plac zabaw dla najmłodszych, strefa chillout – miejsce odpoczynku na leżakach, stoiska gastronomiczne, stoły i ławy biesiadne.

To były dwa dni pełne wrażeń dla lokalnej społeczności i wielu gości, którzy odwiedzili podpoznańską gminę Kaźmierz!