Więcej warzyw na talerzu

Ruszył projekt „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców” realizowany dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw i finansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Stałe, comiesięczne, monitorowanie spożycia warzyw i owoców umożliwi ekspertom dzielenie się z konsumentami wiedzą i praktycznymi informacjami. Badania pomogą w definiowaniu grup docelowych i ewaluacji strategii wielu branżowych projektów promujących spożycie owoców, warzyw i ich przetworów.

 

Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co spożywamy

Wiedzę na ten temat posiada zaledwie co czwarty Polak. I choć połowa badanych ocenia, że spożywa tyle warzyw i owoców ile trzeba, to ta ocena wynika zapewne z niskiej świadomości –  uważają po prostu, iż ilość, którą spożywają, jest wystarczająca (46%).

Niemal jedna piąta (18%) respondentów wskazuje, że owoce i warzywa są drogie. Z kolei 14% badanych przywykło do szybkich posiłków, a 13% nie ma czasu, by przygotowywać potrawy na bazie owoców i warzyw. 12% Polaków woli tradycyjną polską kuchnię, w której – jak sądzi – warzyw i owoców je się mało.

 

Warzywa na obiad, owoce między posiłkami

Warzywa Polacy jedzą przede wszystkim na obiad. Znacznie rzadziej na kolację bądź śniadanie. Talerz jest zatem bardzo dobry dla lepszego zobrazowania udziału warzyw, ale nie dla owoców, które jemy przede wszystkim poza głównymi posiłkami – jako przekąska, podwieczorek. Obok talerza musimy zawsze stawiać owoc: jabłko, gruszkę, sok, a w sezonie, od maja do października, filiżankę polskich owoców sezonowych.