Woda jako główny surowiec do produkcji piwa

Każdy styl piwny ma swoją wodę

Nie bez powodu określone rejony świata były kojarzone z konkretnymi stylami piwa. Lokalizacja browaru miała bardzo duże znaczenie dla jakości i charakteru piwa jakie produkował. Największe znaczenie w tym aspekcie miała woda. To skąd browar ją pozyskiwał i jakiej była jakości, miało ogromny wpływ na to, jak piwo smakowało. Świetnym przykładem jest historyczny styl gose. Piwo to warzone było co najmniej 500 lat temu, w rejonie miasta Goslar znajdującego się w Dolnej Saksonii, przez który przepływa mała rzeka Gose. W górze tej rzeki odkryto spore złoża srebra, którym towarzyszyły minerały bogate w miedź, cynk, ołów i sól. Charakterystyczna słoność wpływała na pełnię tego kwaśnego, orzeźwiającego piwa, tworząc niepowtarzalne odczucia smakowe.

Każdy styl piwa wymaga określonego składu wody. Dlatego odpowiedzialny browar poświęca wodzie naprawdę dużo uwagi – oczyszczając ją i korygując zawartość poszczególnych składników, modyfikując ją dla każdego stylu osobno.

Składniki wody ważne dla piwowarstwa

Piwowarzy powinni skupić się na wielu składnikach i parametrach wody. Najistotniejsze z nich oraz ich zakres i wpływ można znaleźć w tabeli 2. na następnej stronie.