Czy spożywanie nabiału wywołuje stany zapalne?

Nabiał a stany zapalne

Oczywistym jest, że spożywanie niektórych potraw, w tym owoców i warzyw, może zmniejszać stany zapalne, podczas gdy inne potrawy, takie jak przetworzone mięso, napoje słodzone cukrem i smażone potrawy, mogą je wywoływać.

Mimo to nie jest potwierdzone, czy nabiał powoduje występowanie stanów zapalnych. Niektóre badania sugerują, że tak, podczas gdy inne sugerują coś przeciwnego. Te mieszane wnioski wynikają między innymi z różnic w metodach badań. Nie bierze się bowiem często pod uwagę ogólnego stanu zdrowia uczestników badania, przebytych chorób, występowania alergii pokarmowych oraz nie sprawdza się ich dotychczasowej diety.

Przegląd piętnastu losowych badań kontrolowanych z lat 2012-2018 nie wykazały prozapalnego wpływu spożycia mleka lub produktów mlecznych u zdrowych osób dorosłych lub osób dorosłych z nadwagą, otyłością, cukrzycą typu 2 lub zespołem metabolicznym.

W innym przeglądzie u dzieci w wieku 2–18 lat nie znaleziono dowodów na to, że spożywanie pełnotłustych produktów mlecznych zwiększa występowanie stanu zapalnego. Nie zaobserwowano również tego w przypadku picia mleka u badanych osób dorosłych chorujących na nadwagą lub otyłość.

Chociaż obecne dowody sugerują na brak związku między spożywaniem nabiału a występowaniem stanów zapalnych, konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy poszczególne produkty mleczne – i które minerały lub składniki odżywcze tych produktów – zwiększają lub zmniejszają stan zapalny.

Na przykład badania obserwacyjne powiązały spożycie jogurtu z umiarkowanie zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2, choroby związanej z przewlekłym stanem zapalnym o niskim stopniu nasilenia, podczas gdy spożycie sera było powiązane z umiarkowanie wyższym ryzykiem choroby.

Większość badań sugeruje, że mleko i produkty mleczne nie sprzyjają stanom zapalnym. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby można było wyciągnąć ostateczne wnioski.

 

źródło: healthline.com