Picie kawy zmienia naszą wrażliwość na słodki smak

Badania pokazują, że kawa może zmienić naszą wrażliwość na smak słodki. Naukowcy stwierdzili, że odkrycie to można wykorzystać, aby wpłynąć na to w jaki sposób regulujemy cukier i substancje słodzące jako dodatki do żywności.

156 badanych poddano testom węchu i smaku przed i po wypiciu kawy. Naukowcy nie znaleźli żadnych zmian w badaniu węchu, ale stwierdzili, że spożycie kawy wpłynęło na zmysł smaku.

Ludzie byli poddani testom po wypiciu kawy. Okazało się, że stali się bardziej wrażliwi na smak słodki i mniej wrażliwi na smak gorzki – powiedział profesor Fjældstad z Uniwersytetu Aarhusa, który był zaangażowany w przeprowadzenie badania.

Aby wykluczyć możliwość, że kofeina w kawie może być czynnikiem determinującym, naukowcy powtórzyli eksperyment z kawą bezkofeinową, uzyskując ten sam wynik. Prawdopodobnie niektóre gorzkie substancje w kawie wywołują ten efekt – mówi Fjældstad. – Jeżeli przekąską do kawy będzie kawałek gorzkiej czekolady, wówczas jej smak może stać się łagodniejszy. Gorzki smak czekolady będzie mniej wyczuwalny, a słodycz poprawiona – dodaje.

Według naukowca badanie rzuca nieco światła na nowy aspekt naszej wiedzy o zmysłach węchu i smaku

 

Według Fjældstada wyniki mogą pomóc lepiej zrozumieć, jak działają nasze kubki smakowe. „Dalsze badania w tym obszarze mogą mieć znaczenie dla tego, w jaki sposób regulujemy cukier i substancje słodzące jako dodatki do żywności. Ulepszoną wiedzę można potencjalnie wykorzystać do zmniejszenia zawartości cukru i tym samym kalorii w naszej żywności, co byłoby korzystne dla wielu grup, w tym osób z nadwagą i chorych na cukrzycę”.

 

 

źródło: newfoodmagazine.com