Pandemia zagraża światowemu systemowi żywnościowemu

Przed wybuchem COVID-19 ponad 820 milionów ludzi na całym świecie nie miało wystarczającej ilości jedzenia względem potrzeb. W miarę jak kraje radzą sobie z pandemią, istnieje niebezpieczeństwo, że kryzys doprowadzi wiele osób do głodu. Rzeczywiście, cały światowy system żywności może napotkać wstrząsy, które zaostrzą wyzwania gospodarcze i zdrowotne, przed którymi stoją miliony ludzi na całym świecie.

Globalnie wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że wystąpią zakłócenia w produkcji i wzrost cen żywności. Pandemia może spowodować cztery potencjalne zagrożenia w globalnym systemie żywnościowym, prowadząc do zwiększonego głodu milionów ludzi:

  1. Szok podażowy: w miarę jak kraje podejmują drastyczne środki, aby zaprzestać rozprzestrzenianiu się wirusa, takie jak ograniczenie przepływu osób lub towarów, mogą spowodować znaczne szoki podażowe. Jeśli rolnicy zachorują lub zostaną objęci kwarantanną, nie będą mogli wyjść do pracy, co będzie skutkowało nieobsadzeniem pól.
  2. Szok cenowy: ograniczenia eksportowe, zakłócenia w dostawach, niedobory produkcyjne i gromadzenie zapasów żywności mogą prowadzić do wzrostu cen podstawowych artykułów spożywczych, takich jak ryż, kukurydza i mąka.
  3. Szok dochodowy: gdy gospodarki załamują się, a ludzie są poddawani kwarantannie, skutki ekonomiczne będą poważne i dramatyczne, powodując gwałtowny spadek zdolności ludzi do zakupu żywności i innych podstawowych potrzeb, w tym leków i środków higienicznych.
  4. Szok żywieniowy: ponieważ wszyscy jesteśmy zobowiązani do ciągłego przebywania w domu, dostęp do zdrowej, świeżej żywności dla niektórych jest ograniczony. Osoby na kwarantannie mogą uciekać się do częstszego spożywania paczkowanej i przetworzonej żywności o wyższej zawartości tłuszczu i substancji słodzących.

 

Podejmując kroki w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się COVID-19, niezwykle ważne jest ograniczenie potencjalnego negatywnego wpływu na bezpieczeństwo żywnościowe. Rządy muszą podjąć proaktywne środki w celu ochrony łańcucha dostaw żywności, wspierania dalszego funkcjonowania rynków, unikania szkodliwych ograniczeń eksportowych, zapewnienia podstawowej ochrony socjalnej i utrzymania gospodarstw domowych oraz ułatwienia rolnikom kontynuowania działalności. Szczególnie ważne jest, aby działania rządu koncentrowały się na wrażliwszych członkach społeczeństwa, takich jak osoby starsze i osoby ze słabszym układem odpornościowym, które najprawdopodobniej doświadczą najgorszego wpływu kryzysu.

 

źródło: foodtank.com