Europa zmaga się z nadprodukcją wina

Winiarze ostrzegają, że Europa utonie w nadmiarze wina, chyba że Unia Europejska sfinansuje awaryjną destylację ponad miliarda butelek do etanolu przemysłowego.

Zamknięcia restauracji zmniejszają popyt na wino wśród konsumentów, a eksport do krajów spoza UE zamiera. Winiarze ostrzegają, że bez pomocy Brukseli ich piwnice będą zbyt pełne, aby przechowywać wino z tegorocznych zbiorów.

„Gdy zapasów będzie za dużo, ceny wina spadną bardzo, bardzo mocno”, powiedział Thomas Montagne, prezes niezależnego lobby winiarskiego CEVI.

Francja, największy eksporter wina w UE, naciska na Komisję Europejską, aby wdrożyła program masowej destylacji. Didier Guillaume, minister rolnictwa w tym kraju, powiedział we francuskiej telewizji w czwartek, 30 kwietnia: Francuscy sadownicy są całkowicie bezradni.

Zamknięcia restauracji i hoteli mogą doprowadzić do 35-procentowego spadku wolumenu sprzedawanego wina i 50-procentowego spadku wartości sprzedaży.

We wtorek Komisja Europejska ogłosiła, że ​​konsultuje się z krajowymi stolicami w sprawie proponowanych środków nadzwyczajnego rolnictwa, które pozwolą krajom UE odstąpić od zwykłych zasad konkurencji i sfinansować program destylacji oraz programów prywatnego przechowywania wina.

Inne rozpatrywane wnioski Komisji obejmują zezwolenie rolnikom na niszczenie winorośli na ich działce przez dwa lata oraz zapewnienie krajom większej elastyczności w zakresie rozporządzeniem funduszy w ramach programów winiarskich.

Jednak ku przerażeniu przemysłu winiarskiego UE nalega, aby destylacja była finansowana z istniejących budżetów krajowych programów winiarskich, zamiast pozyskiwania nowych pieniędzy.

W odpowiedzi trzy francuskie, hiszpańskie i włoskie spółdzielnie winiarskie, które są odpowiedzialne za połowę europejskiej produkcji wina, wysłały do ​​Komisji list z informacją, że UE powinna wydać 350 milionów euro, płacąc plantatorom za destylację 10 milionów hektolitrów wina w czysty alkohol w celu zwiększenia ceny. Oznaczałoby to zniszczenie ponad miliarda butelek wina. Ale niektóre części przemysłu winiarskiego twierdzą, że destylacja powinna być tylko częścią rozwiązania.

Jeśli kraje zostaną zmuszone do wykorzystania wszystkich pozostałych środków z programu produkcji wina na destylację, może zabraknąć pieniędzy na wzmocnienie eksportu.

Rzecznik Komisji Europejskiej oświadczył: Ten pakiet pozwala elastycznie i w pełni wykorzystać te kwoty na środki destylacji i przechowywania wina w tej kryzysowej sytuacji, o  co proszą państwa członkowskie.

Sektor mleczarski, także buforowany przez koronawirusa, otrzymał 30 milionów euro na sfinansowanie programu prywatnego przechowywania w ramach tych samych działań.

 

Niedawny raport Komisji Europejskiej na temat wpływu koronawirusa przewidywał 14-procentowy spadek eksportu w tym roku. W raporcie prognostycznym z 2018 r. Stwierdzono, że UE wcześniej polegała na sprzedaży win wysokiej jakości, takich jak szampan, aby napędzać stały wzrost eksportu, ale nowe badanie mówi, że drogie wina są najbardziej zagrożone podczas pandemii.

 

źródło: politico.eu