Tony polskiego mięsa drobiowego z salmonellą

Wiele krajów europejskich zgłosiło obecność salmonelli w mięsie drobiowym pochodzącym z Polski. Tylko od marca tego roku takie wiadomości dotarły z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Litwy, Estonii, Łotwy, Włoch, Francji i Rumunii. Większość z nich została wysłana przez Litwę, a następnie przez Czechy i Bułgarię.

W 2018 r. UE wyprodukowała około 15,2 mln ton mięsa drobiowego. Głównym producentem w tym roku z 2,5 mln ton była Polska.

 

Bułgarski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ujawnił w kwietniu tego roku, że w dwóch dostawach wykryto ponad 32 000 kilogramów mrożonych udek z kurczaka zakażonych salmonellą.

Wiele konfiskat na Litwie

Władze litewskie ujawniły, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku ponad 100 ton mięsa drobiowego nie było dopuszczonych do sprzedaży, a dziewięć ton drobiu zakażonego salmonellą zostało wykrytych w ostatnich tygodniach maja. Po wykryciu jakiegokolwiek rodzaju Salmonelli na Litwie sprzedaż produktów jest zabroniona.

Kontrole przeprowadzane przez Państwową Służbę Żywności i Weterynarii (VMVT) wykazały, że mięso drobiowe z Polski należy do grupy produktów wysokiego ryzyka ze względu na rozbieżności w zakresie bezpieczeństwa i jakości.

Od początku kwietnia do połowy maja VMVT oceniało bezpieczeństwo i jakość 230 ton mięsa drobiowego. Wyniki badań laboratoryjnych wykazały, że aż 61 ton drobiu (z których większość pochodzi z Polski) było zakażonego bakteriami salmonella.

W kwietniu kolejnych 19 ton mięsa drobiowego z Polski nie zostało dopuszczonych do obrotu. Decyzja została podjęta po tym, jak testy laboratoryjne wykazały, że pięć partii zostało zakażonych Salmonellą. W pierwszym tygodniu kwietnia inspektorzy VMVT zaprzestali sprzedaży 25 ton świeżego polskiego mięsa drobiowego zanieczyszczonego salmonellą.

 

źródło: foodsafetynews.com