Mleko, jogurty, sery: nieocenieni kompani w walce z cukrzycą i nadciśnieniem

1 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Mleka. Dziś kontynuujemy ten wątek i dzielimy się wiedzą uzyskaną z najnowszych badań.

Czy nabiał może chronić przed cukrzycą i nadciśnieniem?

Badanie z udziałem prawie 150 000 uczestników wykazało, że wyższe spożycie produktów mlecznych, zwłaszcza odmian pełnotłustych, wiąże się z niższym ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy.

W tej chwili eksperci szacują, że około 34 milionów ludzi w USA cierpi na cukrzycę, a prawie połowa dorosłej populacji ma nadciśnienie. Również w innych częściach świata takich osób wciąż przybywa. W rezultacie pracownicy służby zdrowia szukają sposobów, jak zapobiegać tym chorobom. Ponieważ niezdrowa dieta jest znaczącym czynnikiem ryzyka w obu kwestiach, dostosowanie diety wydaje się skutecznym pomysłem.

Okazuje się, że spożycie nabiału wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Badania wykazały również, że spożywanie większej ilości produktów mlecznych wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy. Obecnie w dużym międzynarodowym badaniu u prawie 150 000 osób stwierdzono, że wyższe spożycie nabiału, zwłaszcza wersji pełnotłustych, wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy i nadciśnienia.

 

W badaniu stwierdzono również, że zwiększone spożycie pełnotłustego mleka było związane z niższym wskaźnikiem zespołu metabolicznego – grupy objawów, które zwiększają ryzyko chorób serca.

Skala międzynarodowa

Badanie obejmowało dane pochodzące od 147 812 osób z 21 krajów, obejmujących Azję, Amerykę Północną i Południową, Afrykę i Europę. Uczestnicy byli w wieku od 35 do 70 lat.

Naukowcy gromadzili dane o spożyciu żywności przez uczestników badania w ciągu roku. Respondenci odnotowali, ile razy w ciągu roku spożywali określone produkty – mleko, jogurt, ser – w ciągu dziewięciu lat prowadzonych badań.

Produkty mleczne zostały zaklasyfikowane jako pełnotłuste, takie jak pełne mleko, lub niskotłuszczowe, takie jak odtłuszczone mleko.

Badacze wzięli również pod uwagę informacje na temat historii medycznej każdego uczestnika, przyjmowanych leków, stopnia wykształcenia, ciśnienia krwi, wagi oraz poziomu glukozy i cholesterolu.

Co najmniej 2 porcje dziennie

Wyniki badań wykazały, że badani spożywali dziennie 179 g nabiału każdego dnia. To nieco mniej niż szklanka mleka lub jogurtu.

Badani w Europie, Ameryce Północnej i Południowej spożywali średnio więcej produktów mlecznych niż ci w Azji i Afryce. Europejczycy i Amerykanie również spożywali więcej niskotłuszczowych produktów mlecznych, podczas gdy ci w innych regionach świata spożywali więcej odmian pełnotłustych.

Analizując powiązania, naukowcy odkryli, że spożywanie dziennie co najmniej 2 porcji nabiału wiąże się z 24% niższym ryzykiem zachorowania na zespołu metabolicznego w porównaniu z brakiem udziału produktów mlecznych w diecie w ogóle.

Tymczasem spożywanie co najmniej 2 porcji pełnotłustych produktów mlecznych wiązało się z 28% niższym ryzykiem zachorowania na zespołu metabolicznego. Spożywanie tylko niskotłuszczowych produktów mlecznych nie wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka zespołu metabolicznego.

 

Niska zawartość tłuszczu nie zawsze jest zdrowszą opcją

Przyjmowanie co najmniej 2 porcji dowolnego produktu mlecznego wiązało się również z niższym o 11–12% ryzykiem zarówno cukrzycy, jak i wysokiego ciśnienia krwi.

Wyższe spożycie produktów mlecznych, takich jak mleko, jogurt i sery, zwłaszcza w wersji pełnotłustej, wiąże się z niższym występowaniem zespołu metabolicznego oraz z niższym ryzykiem rozwoju nadciśnienia i cukrzycy, podsumował dr Andrew Mente, główny pomysłodawca badania.

Odkrycia mogą wydawać się sprzeczne z intuicją, ponieważ wiele osób myśli o produktach pełnotłustych jako mniej zdrowych niż alternatywne produkty o obniżonej zawartości tłuszczu. Autorzy mają nadzieję rozwiać ten mit.

Produkty mleczne i tłuszcz mleczny zapewniają wysokiej jakości białko oraz szeroki zakres niezbędnych witamin i minerałów, w tym wapń, magnez, potas, cynk, fosfor i witaminy A, B-12 oraz ryboflawinę, wyjaśnia Mente.

 

źródło: medicalnewstoday.com