Pomysł na weekend: poznajcie jagodę kamczacką

Unikalną propozycję spędzenia czasu na świeżym powietrzu przygotowało 27 plantacji w całej Polsce. Zapraszają by poznać i posmakować owoców jagody kamczackiej. Pierwsze plantacje otworzą swoje podwoje już 13-14 czerwca, a kolejne tydzień później 20-21. Każdorazowo w weekend (sobota i niedziela) w godzinach 10:00-17:00. Plantatorzy zapewniają możliwość wejścia i zobaczenia jak wygląda plantacja, kupienia owoców i/lub przetworów oraz zebrania owoców samemu.

 

Weekend to unikalna oferta degustacji i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Dla rodziców to możliwość pokazania dzieciom jak uprawiane są te superowoce i jacy ciekawi ludzie się tym zajmują. Dla chętnych to możliwość spróbowania jak to jest zbierać owoce.

 

Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej to inicjatywa promująca mało jeszcze znany, lecz nietuzinkowy owoc. Właściwości zdrowotne jagody kamczackiej to jej niepodważalny atut. Dla mnie zadziwiające są również możliwości jakie daje w kuchni: zaczynając od dżemów i nalewek, kończąc na nieograniczonych wręcz możliwościach zastosowania w deserach. Polecam szczególnie sernik przełożony konfiturą z jagody – rekomenduje Jan Krzywda, jeden z współtwórców zaproszenia, Gospodarstwo rolne Mieczysław Krzywda, Michałów Drugi, gmina Opatówek, Wielkopolska.

Oto jagodowy kalendarz:

10/06 plantacja „Zdrowe Jagody” – Piotr Poseł, Nowa Wieś k. Skały. Dlaczego dorośli i dzieci lubią owoce jagody kamczackiej?
11/06 Plantin, Tadeusz Kusibab – od kultur in-vitro do owocu!
12/06 Gospodarstwo Ogrodnicze Krupińscy – „Kamczatka – smaczna i zdrowa” warsztaty kulinarne z dziećmi w Leśniczówka Paryż – Gospodarstwo Ogrodnicze Krupińscy, Krupińscy.com
13-14/06 Weekend na plantacjach jagody kamczackiej
15/06 jagodę pokaże Manufaktura Jagodowa – Gospodarstwo Jacek i Marzena Grabowscy we współpracy z Kołem Gospodyń
16/06 Jagodowe pole – Ewelina i Marek Pielaszkiewicz
17/06 Bluehaskap, Anna Litwin – zobaczymy film o możliwościach przetworzenia jagody, zobaczymy różne przetwory.
18/06 ​Mariusz Pelc – jeden dzień z życia ekologicznej plantacji jagody kamczackiej
19/06 Jagodowe Marzenie Gospodarstwo Rolne Małgorzata Siłakowska – jagoda kamczacka w codziennej diecie i w przepisach kulinarnych
20-21/06 Weekend na plantacjach jagody kamczackiej
20/06 Nutracevit – dlaczego produkty z jagody kamczackiej zdobywają świat
21/06 Michał Lewandowski, plantacja jagody kamczackiej, Opole Lubelskie – pyszne i zdrowe lody we współpracy z lodziarnią.

Oto mapka gospodarstw. Plantacje oznaczone okręgiem, np. Koło czy Nowa Wieś, zapraszają 13-14/06. Pełne kółka oznaczają zaproszenie, np. Chrzanowo, na weekend 20-21/06.

 

 

Jagoda kamczacka to inaczej haskap? Skąd pochodzi ta nazwa?

To egzotyczne określenie pochodzi z języka rdzennych mieszkańców japońskiej wyspy Hokkaido i brzmi „has ka ppu”, co można przetłumaczyć jako „garść małych prezentów na szczycie gałęzi”. W innych źródłach tłumaczony jest jako „eliksir życia”.

Sądząc po potencjale prozdrowotnym tych owoców, jest to określenie ze wszech miar trafne. O właściwościach leczniczych haskapu wiedzieli mieszkańcy Rosji, Japonii, Wysp Kurylskich, Chin oraz północnoazjatyckich wilgotnych i górzystych regionów, w których krzewy te występują w stanie dzikim.

Polska – lider  światowej produkcji

W Polsce, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, uprawa jagody kamczackiej nie była do tej pory powszechna. Wzmożone zainteresowanie konsumentów jak i przemysłu przetwórczego tymi niecodziennymi owocami, przyniosło efekt w postaci wielu nowo zakładanych plantacji.

Skala, na którą Polacy zaczęli uprawiać haskap jest imponująca – obecnie jesteśmy jednym z największych producentów tej jagody na świecie, mimo, że areał, na którym się ją uprawia jest stosunkowo niewielki i wynosi nieco ponad 2 tys. hektarów.

 

 

 

 

Smacznego 😉

źródło: polskiesuperowoce.pl