MULTIMIXER – technologia produkcji piw smakowych i napojów alkoholowych bezpośrednio przed rozlewem

Różnorodność mieszanych napojów alkoholowych stale się zwiększa. Do tego rodzaju produktów zaliczają się piwo, cydr i inne napoje alkoholowe, mieszane np. z lemoniadą lub sokami owocowymi. Nowe receptury i pomysły na inny, nieszablonowy smak piwa czy napoju alkoholowego pojawiają się każdego lata.
MULTIMIXER stworzony przez firmę Centec służy do ciągłego mieszania kilku strumieni płynnych produktów np. piwa, syropów i dodatków smakowych.

Ponieważ liczbę strumieni do mieszania można dostosowywać do indywidualnych wymagań, kompaktowa konstrukcja urządzenia zapewnia dużą elastyczność przy produkcji różnych wyrobów (marek).

Składniki przeznaczone do mieszania doprowadza się ze zbiorników przez rurociągi lub ze zbiorników umieszczonych na platformie. Przepływy masowe i stężenia mierzy się w sposób ciągły w trakcie procesu i koryguje za pomocą sterowników, regulujących proporcje składników. Dlatego też system jest wyposażony w bardzo precyzyjne, wbudowane w linię produkcyjną przepływomierze. Każda receptura ma u podstaw określoną proporcję między produktem a różnymi składnikami. Jeśli przy użytkowaniu instalacji wybierze się określoną recepturę, mieszanie następuje całkowicie automatycznie.
Często multimixera używa się również do nasycania dwutlenkiem węgla. W tym przypadku urządzenie jest wyposażone w specjalną dyszę Vortex-Venturi, która wtłacza dwutlenek węgla w postaci bardzo dużej ilości bardzo drobnych pęcherzyków, bezpośrednio do strumienia produktu. W oparciu o pomiary w trakcie procesu, natężenie przepływu produktu i dwutlenku węgla są natychmiast i w pełni automatycznie monitorowane i korygowane. Zapewnia to powtarzalne wyniki i minimalne straty produktu. Wszystkie instalacje mogą być poddawane myciu CIP i są wyposażone w kontroler Siemens.