Etylen i zarządzanie łańcuchami dostaw

Naukowcy jednej z amerykańskich uczelni opracowali czujnik do monitorowania hormonu roślinnego – etylenu – w celu ustalenia, kiedy owoce i warzywa mogą się zepsuć. Etylen jest odpowiedzialny za regulację dużej części naturalnych procesów. Odpowiada za dojrzewanie owoców, może powodować utratę liści przez drzewa, przyczynia się do kwitnienia kwiatów i służy do zapobiegania kiełkowaniu ziemniaków. Zasadniczo jest to najważniejszy gaz dla żywności.

Nie ma komercyjnych czujników, które mogłyby niezawodnie wykrywać etylen w sposób, który byłby potrzebny – powiedział Timothy Swager, główny autor badania.

Gdy czujniki będą dopuszczone do powszechnego użycia, mogą pomóc zmniejszyć problem marnowania żywności w domu, w sklepach i w całym łańcuchu dostaw żywności. 

Nowy czujnik składa się z nanorurek węglowych i metalicznego katalizatora zwanego palladem, który po interakcji z etylenem ulega procesowi zwanemu utlenianiu Wackera. Dzięki temu procesowi pallad chwilowo zyskuje elektrony, które przenosi do nanorurek węglowych, wypełniając puste otwory w strukturach elektronicznych i czyniąc je bardziej przewodzącymi. Mierząc wynikającą z tego zmianę przepływu prądu, naukowcy mogą wykryć obecność etylenu.

Czujnik może być wykorzystywany w kontenerach wysyłkowych do podejmowania decyzji, do którego miejsca docelowego powinna dotrzeć każda skrzynia. Na przykład, jeśli emisja etylenu w jednej skrzyni produktów wskazuje, że owoce w środku mają krótszy okres przydatności do spożycia niż w innych, można je dostarczyć do bliższego miejsca przeznaczenia. Za pomocą czujnika można również oceniać materiały wchodzące do sklepów, monitorować produkcję i zmieniać ceny w zależności od okresu przydatności do spożycia.

 

Źródło: ift.org