Obniżenie VAT-u na piwo pomoże gospodarce

Według Brewers of Europe obniżenie stawek VAT na alkohol w całej Europie pomogłoby sektorowi hotelarsko-gastronomicznemu szybko stanąć na nogi i ostatecznie uwolnić się z katastrofalnego wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę.

Jeśli Niemcy są w stanie obniżyć podatek VAT z 19 do 16%, inne państwa członkowskie mogłyby zrobić to samo, powiedział sekretarz generalny Brewers of Europe Pierre-Olivier Bergeron. Europejski sektor HoReCa, który składa się głównie z sektora MŚP, silnie odczuł skutki paraliżu komunikacyjnego na całym kontynencie.

Wiele firm stara się odzyskać siły po lockdownie i szuka sposobów szybkiego powrotu do zdrowia i powrotu do normalności, ponieważ sezon turystyczny również stopniowo się rozpoczyna. Niemniej jednak bary i restauracje nadal nie będą mogły pracować z pełną wydajnością przez określony czas, ponieważ trzeba będzie wprowadzić szereg środków bezpieczeństwa, takich jak dystans społeczny.

 

Bary, puby i restauracje są często postrzegane jako miejsce łączenia ludzi i wielu uważa, że ​​w erze post-pandemicznej mogą odgrywać kluczową rolę w powrocie ludzi do normalności społecznej.

Niektóre państwa członkowskie stosowały już niższe stawki podatku VAT na żywność i napoje bezalkoholowe oraz, w niektórych przypadkach, na alkohol. Jednym z takich przykładów jest rząd niemiecki, który niedawno postanowił obniżyć podatek VAT od alkoholu z 19% do 16%. Dla Brewers of Europe jest to „twórczy” ruch, za którym powinni pójść inni.

 

Co z prawem?

Bergeron powiedział, że nie ma potrzeby wprowadzania nowych przepisów.

W przepisach dotyczących podatku akcyzowego można znaleźć obniżone stawki dla mniejszych browarów, obniżone stawki dla piwa o niższym alkoholu, odroczenie lub nawet zwrot podatku akcyzowego na piwo, które nie zostało skonsumowane i musiało zostać zniszczone. Wszystko to jest możliwe.

Sekretarz wezwał organ wykonawczy UE do podjęcia inicjatyw w tym kierunku, tak jak udało zrobić się to z gospodarką, zachęcając rządy UE do jak najszybszego otwarcia granic.

Według szacunków europejski sektor piwa stracił jedną trzecią swojego rynku z powodu środków ograniczających, a wpływ ten był szczególnie widoczny w przypadku małych browarów, które nie były w stanie przebić się na rynek.

W grudniu 2019 r. mogłem zgłosić, że w Europie działa ponad 10 000 browarów. Myślę, że za rok prawdopodobnie nie będę w stanie zgłosić tej liczby. Więc będą pewne szkody – ostrzegł Bergeron