Wanna wstępnego prasowania z innowacyjnym układem cięcia bloków sera

PHIMAR przedstawia: wannę wstępnego prasowania z innowacyjnym układem cięcia bloków sera

 

Sery dojrzewające są produktem, który ma wysokie wymagania w odniesieniu do jakości surowca, urządzeń produkcyjnych i technologii przetwarzania. W urządzeniach produkcyjnych bardzo dużą rolę odgrywają rozwiązania konstrukcyjne, które mają wpływ na prawidłowy, powtarzalny proces technologiczny jak również możliwość skutecznego umycia.

Wanna wstępnego prasowania jest jednym z najbardziej popularnych systemów wstępnego formowania sera na świecie. Jest kilka firm proponujących tego typu urządzenia jednak chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na firmę Kalt, której jesteśmy Partnerem w Polsce. Kalt produkuje wanny wstępnego prasowania z innowacyjnym systemem cięcia bloków sera bez żadnych ruchomych mat, siatek czy płyt za pomocą których ser jest transportowany w kierunku układu cięcia.

 

Przedstawiamy budowę wanny wstępnego prasowania

Konstrukcja wanny jest wolno stojąca. Na konstrukcji dolnej zostały umieszczone boczne szyny do prowadnic urządzenia rozprowadzającego ziarno i urządzenia wycinającego bloki. Wanna wyposażona jest w oddzielną komorę do mycia urządzenia napełniającego i wózka tnącego bloki.
Część prasująca jest konstrukcją samonośną. Podnoszenie/opuszczanie pokrywy jest oparte na konstrukcji bramowej. Podnoszenie pokrywy odbywa się w sposób synchronizowany, równoległy dzięki dwóm kolumnom pneumatycznym z wbudowanymi pneumatycznymi siłownikami podnoszącymi. Poniżej pokrywy jest płyta dociskowa, która ma płynną regulację ciśnienia i czasu prasowania. Możliwe jest prasowanie ziarna pod lustrem lub bez serwatki, którą można na bieżąco odprowadzać z wanny. Cała część prasująca jest dostosowana do mycia w systemie CIP.
Kolejnym elementem jest urządzenie do napełniania, które przesuwa się nad wanną. Urządzenie to posiada automatyczny system utrzymania poziomu serwatki. Istnieje możliwość napełniania „suchym” ziarnem w celu uzyskania serów nasypowych, których przedstawicielem jest ser tylżycki. Napełnianie wanny podlega regulowanej automatycznie szybkości przesuwu i czasów postoju. Poprzez zastosowanie zastawek/ograniczników istnieje możliwość napełniania mniejszej ilości gęstwy serowej co pozwala na przeprowadzenie testów technologicznych nowych rodzajów sera na mniejsze ilości surowca.

 

Innowacyjnym rozwiązaniem jest urządzenie do wycinania bloków sera. Urządzenie to jest sterowane automatycznie. Innowacją jest brak ruchomej maty spodniej, poruszą się urządzenie wycinające blok sera. Wycięte bloki są podnoszone z wanny i układane na taśmie przenośnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest zwiększona higiena poprzez możliwość dokładnego umycia wanny, nie mamy przestrzeni trudno domywającej się między matą a stołem wanny. System ten wpływa również na mniejsze koszty eksploatacyjne dzięki wyeliminowaniu maty. Układ cięcia umożliwiający wycinanie dużych formatów w tym format większych niż Euroblok.

Urządzenie wycinające i podnoszące bloki sera

Ścianami działowymi są dwie przegrody wbudowane w wannę.

Wanna przystosowana do mycia w systemie CIP. Mycie odbywa się przy zamkniętej pokrywie wanny. Po każdym warze wanna jest spłukiwana z pozostałości ziarna, serwatki. Do spłukiwania konieczne jest podłączenie wody do węzła zaworowego

Wanna wyposażona jest w system sterowania oparty na sterowniku PLC. Komunikacja z użytkownikiem poprzez panel operatorski.