System zapewnienia jakości dwutlenku węgla Parker PCO2 (Avrotech)

PCO2 – ochrona przed incydentami jakości dwutlenku węgla
Otwierając butelkę napoju gazowanego, widać jego bąbelki – dwutlenek węgla to bezbarwny, bezwonny i niepalny gaz. W przemyśle spożywczym CO2 jest używany do nagazowywania napojów, a także jako zabezpieczenie przed wzrostem mikroorganizmów. Zazwyczaj jest produktem ubocznym różnych procesów, od przemysłu chemicznego, przez spalanie do wydobywania ze źródeł naturalnych. Typowymi źródłami CO2 są: produkcja wodoru i amoniaku, fermentacja i odwierty geotermalne.
Przed użyciem musi być oczyszczony, aby mógł zostać uznany za nadający się na bezpośredni dodatek do żywności. Potencjalne zanieczyszczenia CO2 mogą pojawić się jako resztki naturalnych zanieczyszczeń występujące w gazie nieoczyszczonym, które nie zostały skutecznie usunięte lub mogą do niego trafić podczas magazynowania bądź przesyłu.
To odpowiedzialność zarówno dostawcy gazu, jak i użytkownika końcowego, aby podjąć niezbędne kroki do zapewnienia jakości dwutlenku węgla. Dobre praktyki produkcyjne i zasady bezpieczeństwa procesowego powinny zostać zastosowane do całego procesu, od produkcji, przez dostarczenie aż po magazynowanie i użytkowanie.
Tradycyjne metody oczyszczania CO2 ograniczały się do dużej kolumny z węglem aktywnym, znajdującej się na wylocie z parownicy. W pewnych przypadkach, w ogóle nie używało się filtracji. Kolumny z węglem aktywnym rzadko posiadały filtry na wlocie i wylocie, a jak okazało się po bliższym przyjrzeniu się procesowi, stwierdzono, że sam węgiel aktywny może nie chronić przed wszystkimi zanieczyszczeniami, które mogą się znaleźć w nabytym CO2.


We współpracy z International Society of Beverage Technologists Parker domnick hunter opracował system wielostopniowej ochrony przed incydentami jakości CO2, pozwalający utrzymać zanieczyszczenia na prawidłowym poziomie. Technologia wielowarstwowej adsorpcji kompleksowo rozwiązuje problem.

Dlaczego Parker domnick hunter?

Jeden z liderów branży napojowej zgłosił potrzebę usunięcia konkretnych zanieczyszczeń z CO2 używanego do butelkowania napojów. Rozwiązaniem był Parker PCO2, który pozwala na butelkowanie produktu bez ryzyka incydentu jakości i zwrotu produktu. Parker domnick hunter PCO2 gwarantuje bezpieczeństwo jakości, zapobiegając zepsuciu produktu.
Według zasad HACCP, jakość CO2 używanego do nagazowywania jest definiowana jako Krytyczny Punkt Kontroli i instalacja w tym punkcie systemu PCO2 jest uzupełnieniem kompletnego podejścia do zapewnienia jakości dwutlenku węgla.


System doczyszczania oferuje pięć etapów usuwania zanieczyszczeń CO2 w kompaktowej, modułowej obudowie, dając najwyższy poziom ochrony. Oprócz filtracji cząstek stałych na wlocie i wylocie, modele MAXI i MPlus zawierają trzywarstwowe złoże adsorbentu, upakowane w kartridżach, które łatwo wymieniać. Użyte adsorbenty zostały starannie wyselekcjonowane tak, by adsorbować potencjalne zanieczyszczenia i oferować optymalną efektywność oczyszczania podczas użytkowania. Układ może usuwać szeroki zakres substancji, takich jak adlehyd octowy, benzen, wodór, siarczki, toluen, nielotne związki organiczne i wiele innych. Zakres przepływów CO2 zaczyna się od 150 kg / h, a kończy na 4537 kg / h.

Zalety i korzyści, które daje PCO2:

– bezpieczeństwo jakości dwutlenku węgla
– ochrona przed zanieczyszczeniami, które powodują wady smakowe produktu
– skuteczne usuwanie szeregu zanieczyszczeń
– niski spadek ciśnienia
– łatwe serwisowanie dzięki budowie kartridżowej
– kompaktowe rozmiary
– wsparcie na całym świecie
– materiały spełniające wymogi FDA 21 CFR