Aromat naturalny słodzący K2 i aromat naturalny waniliowy FTNF

W ostatnich latach znacząco wzrósł popyt na produkty o obniżonej zawartości cukru.  Współczesny konsument świadomie wybiera i kupuje produkty, które pozwalają na właściwe zbilansowanie diety, a co za tym idzie, zdrowy styl życia. Kampanie społeczne związane z edukacją w zakresie cukrzycy i otyłości jako chorób cywilizacyjnych, a także projekt ustawy mającej wprowadzić opłatę od napojów z dodatkiem cukrów będących monosacharydami lub disacharydami oraz środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancji słodzących, o których mowa w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności, stawiają producentów przed wyzwaniem opracowania receptur z obniżoną ilością cukru.

Producenci żywności poszukują rozwiązań mających na celu uzupełnienie „pustki” powstałej po usunięciu części cukru ze składu. Sacharoza w produkcie wpływa głównie na smakowitość, jest substancją wzorcową smaku słodkiego, wzmacnia odczucia sensoryczne aromatu. W całości lub części możemy ją uzupełnić dodatkiem substancji słodzących, jednak nie zawsze jest to pożądane, a efekt zadowalający.  Dodatkowo na etykiecie pojawić się musi wtedy jako kolejny składnik, często uciążliwy, w szczególności, jeśli kreowany produkt ma być zgodny z trendem „clean label”.

Dla osiągnięcia niepowtarzalnego smaku waniliowego produktów mlecznych o zredukowanej zawartości cukru firma JAR Aromaty proponuje połączenie dwóch rozwiązań.

Pierwszym jest „booster” słodyczy, dedykowany m.in. dla sektora branży mleczarskiej, czyli: aromat naturalny słodzący K1 skoncentrowany 340-007 a drugim aromat naturalny waniliowy FTNF 339-031. Ta mieszanka zapewni uzyskanie wyrobu o obniżonej zawartości cukru (bez posmaków), nie pomijając potrzeb przyzwyczajonych Klientów do klasycznego smaku waniliowego w typie laski waniliowej z Madagaskaru i w zupełnej zgodzie z trendem „clean label”.
Składnikami aromatu słodzącego są: staranie wyselekcjonowana mieszanina naturalnych składników i preparatów aromatycznych. Nośnik to alkohol etylowy.

Korzyści płynące z zastosowania tego aromatu:

– intensyfikacja odbioru smaku, odbudowa brakującej słodyczy,
– redukcja zawartości cukru nawet do 30%,
– skład: zawiera tylko naturalne składniki aromatyczne i preparaty aromatyczne,
– znakowanie: aromat naturalny lub aromat,
– bez obcych, metalicznych posmaków,
– działa tylko w połączeniu z cukrem.
Natomiast wykwintny smak waniliowy w typie wanilii z Madagaskaru zapewni nam zastosowanie aromatu naturalnego waniliowego FTNF 339-031.
Składnikami aromatu są preparaty aromatyczne. Produkt należy do grupy aromatów zawierających naturalne składniki aromatyzujące otrzymane w całości lub w co najmniej 95% ze wskazanego materiału źródłowego (wanilii z Madagaskaru)

Korzyści płynące z zastosowania:

– wzbogacenie produktu aromatem naturalnym waniliowym o niesamowitej, wytrwanej, balsamicznej nucie laski wanilii z Madagaskaru,
– znakowanie: aromat naturalny waniliowy lub aromat,
– zastosowanie aromatu daje możliwość umieszczenia wizerunku materiału źródłowego na etykiecie (laski wanilii, kwiatu).