Słowacja słodem stoi!

Na Słowacji znajduje się siedem zakładów produkcji słodu, które przetwarzają jęczmień browarny w słód.

Słowacja słodem stoi – produkuje wysokiej jakości słód z jęczmienia browarnego, którym interesują się browary na całym świecie.

W ubiegłym roku Słowacja była szóstym najważniejszym eksporterem słodu w Europie

Jana Shepperd, prezes słowackiego stowarzyszenia producentów piwa i słodu (SZVPS)

Według Shepperd przemysł słodowy w kraju jest przykładem przemysłu spożywczego, który ma możliwość przeciwstawić się zagranicznej konkurencji, podkreślić siłę Słowacji, a także poprawić długoterminowy (jak na razie ujemny) bilans handlowy krajowego sektora rolno-spożywczego.

Według niej celem SZVPS jest zwiększenie zainteresowania słowackich rolników uprawą wiosennych odmian jęczmienia browarnego. Na Słowacji znajduje się siedem zakładów produkcji słodu, które przetwarzają jęczmień browarny w słód. W 2018 r. całkowita produkcja słodu przekroczyła 290 000 ton, co stanowi najwyższy wynik od dziesięciu lat. Z całkowitej ilości słodu produkowanego na Słowacji krajowe browary potrzebują około jednej piątej. Reszta jest sprzedawana browarom za granicą.

Ze względu na znaczny spadek powierzchni jęczmienia jarego i fakt, że tylko około 40% jego zbiorów osiąga jakość słodowania, słowackim browarnikom brakuje rocznie 50 000 do 100 000 ton jęczmienia browarnego, który muszą importować z zagranicy

Tomáš Ševčík, wiceprezes SZVPS

Według Ševčíka, aby utrzymać konkurencyjność słowackich browarów na rynkach światowych, konieczne jest wzmocnienie uprawy jęczmienia jarego na Słowacji.


Chociaż zainteresowanie słowackim jęczmieniem browarnym rośnie, brakuje go coraz bardziej na Słowacji. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zasiewy zmniejszyły się o połowę

Z powodu zmian klimatu, które również powodują brak równomiernej wilgoci w glebie, zdaniem Ševčíka, hodowcy i przetwórcy próbują znaleźć rozwiązania w nowych odmianach i formach jęczmienia browarnego lub nowych praktykach agrotechnicznych.

źródło: ekonomika.sme.sk