Akcja #DziękujemyŻePijecieMleko

Akcja skierowana jest do konsumentów, którym hodowcy bydła i producenci mleka chcą podziękować za to, że świadomie wybierają polskie mleko i jego przetwory. Inicjatywa ma także na celu podnoszenie świadomości na temat roli mleka w diecie dzieci i dorosłych oraz obalanie mitów o jego szkodliwości.

To doskonała okazja, by wesprzeć i docenić ciężką pracę, serce i pasję rodzimych hodowców.

O kampanii

Kampania #DziękujemyŻePijecieMleko będzie realizowana od września do listopada br. Swoim zasięgiem obejmie telewizję, prasę branżową, internet oraz outdoor. Projekt jest finansowany z Funduszu Promocji Mleka. Ambasadorką kampanii jest Marta Manowska.

Już sama nazwa kampanii mówi praktycznie wszystko – chcemy podziękować naszym konsumentom za to, że sięgają po polskie mleko i jego przetwory. To niezwykle ważne, by zwracać na to uwagę – w ten sposób wspieramy się wzajemnie i przyczyniamy do rozwoju krajowej branży mleczarskiej. Poprzez wyjście do naszych konsumentów z otwartą komunikacją na temat mleka, ale również przybliżenie im wizerunku polskich hodowców, chcemy podnosić świadomość w społeczeństwie na temat walorów zdrowotnych mleka.

Kampania jest jednocześnie ukłonem w stronę hodowców i przetwórców mleka – doceniamy ich ciężką pracę, wkładane w nią serce i ogromną pasję. Hasło zawarte w przekazach naszej kampanii „Ludzie – Praca – Serce” – doskonale podsumowuje motywacje, którymi kierują się polscy hodowcy i przetwórcy. Są to często całe rodziny, dla których produkcja mleka i jego przetworów to nie tylko ciężka praca, ale także pasja, której niejednokrotnie poświęcają się z oddaniem od pokoleń

Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Warto pić mleko

Mleko krowie jest pełnowartościowym produktem odżywczym dla osób w każdym wieku. Zawiera wiele niezbędnych dla organizmu składników. Jest dobrym źródłem wysoko wartościowych białek, łatwo przyswajalnego tłuszczu, laktozy, niezbędnych soli mineralnych (wapń, fosfor, magnez, potas, cynk) biopierwiastków śladowych (miedź, mangan, selen, jod), wszystkich witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K) i w wodzie (B1, B2, B6, B12, C, H, i In.).

źródło: M&CC