Nowa gorzelnia Stocka

W lubelskim zakładzie Stocka ma powstać nowa, przyjazna środowisku gorzelnia. Koszt jej budowy szacowany jest na około 120 milionów złotych. Dzięki planowanej inwestycji Stock będzie mógł produkować w Lublinie 100 tys. litrów spirytusu dziennie. W gorzelni pracę znajdzie kilkudziesięciu nowych pracowników.

Nowa gorzelnia

Budowa powinna rozpocząć się w 2021 roku po uzyskaniu odpowiednich zgód środowiskowych oraz formalnego pozwolenia na budowę. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na 2022 rok. Instalacja wytwarzać będzie surowy alkohol, z którego później produkowane będą m.in. alkohol do celów spożywczych (wódki czyste i smakowe oraz likiery), medycznych, farmaceutycznych (płyny do dezynfekcji), a także rolniczych.

Budowę poprowadzimy tak, aby nie trzeba było wycinać żadnego drzewa i aby większość instalacji produkcyjnych mieściła się wzdłuż torów kolejowych. Dzięki temu inwestycja będzie przyjazna dla okolicznych sąsiadów

Krzysztof Put, dyrektor lubelskiego zakładu Stock Polska
Gorzelnię projektuje firma Biotechnika z Łodzi

Duże znaczenie dla władz i planistów Stocka mają aspekty środowiskowe oraz normy prawne. Nowa inwestycja będzie przykładem troski o otoczenie i naturę. Gorzelnia będzie posiadać nowoczesną instalację fotowoltaiczną oraz oświetlenie oparte w całości o technologię LED. To zapewni firmie zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną nawet o 80%. 

Planując nową gorzelnię, bardzo wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę. Cały obiekt będzie pełny zieleni, także na ścianach i dachu. Nasze systemy odzyskiwania energii oraz wody będą wręcz unikalne w skali kraju. Instalacja będzie doskonale wyciszona.

Marek Sypek, prezes zarządu Stock Polska Sp. z o.o.

Zakład będzie prowadzić także zbiór wody deszczowej, która wykorzystywana będzie ponownie, m.in. do podlewania zieleni na budynku gorzelni. Stock planuje nasadzenia roślin na dachu i na elewacjach bocznych (tzw. zielone ściany). Żywe rośliny poprawią zdolność zatrzymywania wody, będą absorbować ewentualny pył z otoczenia zakładu i podniosą waloru wizualne budynku.

 

źródło: stock-polska.pl