Rolnicy protestują w całej Europie

Tysiące rolników zmagających się z trudną sytuacją rynkową wychodzą na ulice w całej Unii Europejskiej.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca, europejskiej organizacji zrzeszającej rolnicze związki zawodowe i spółdzielcze, powiedział: W samej tylko Finlandii protestowało w piątek ponad 5 tys. rolników z 600 ciągnikami, zmagających się z bezprecedensowym kryzysem. Masowe protesty odbywają się w całej Unii, w tym w Irlandii, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Szkocji i Brukseli. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze zmagają się z poważnymi problemami finansowymi, wielu z nich jest zmuszonych zarzucić działalność. W wyniku sytuacji na politycznej arenie międzynarodowej znaleźli się oni w szczególnie niekorzystnej sytuacji po utracie, z dnia na dzień, naszego głównego zagranicznego rynku zbytu – Rosji – wartego 5,1 mld euro. Ceny środków produkcji rosną, a załamanie się cen ropy wywiera odgórną presję na ceny towarów. Ta sytuacja jest nie do przyjęcia. 500-milionowy pakiet udostępniony przez UE we wrześniu ubiegłego roku stanowi kroplę w morzu potrzeb i nie pozwoli na znalezienie wyjścia z tej trudnej sytuacji. Co gorsza, do tej pory wypłacono jedynie 25% tego pakietu. UE musi podjąć natychmiastowe działania, gdyż w przeciwnym razie nie będzie w stanie wyżywić rosnącej liczby ludności w przyszłości.

Relacja z dzisiejszego protestu w Brukseli dostępna w odnośniku: kliknij tutaj.

Copa i Cogeca nakreśliła środki, które pozwoliłyby zażegnać rolny kryzys w UE, obejmują one między innymi:

  • ponowne otwarcie rosyjskiego rynku,
  • walkę z nieuczciwymi praktykami w łańcuchu żywnościowym, by rolnicy uzyskali wyższe przychody za swoje produkty i by dystrybutorzy nie wywierali na nich nadmiernej presji (aktualnie uzyskują oni np. jedynie 20% ceny steku sprzedawanego w sklepie),
  • dostosowanie narzędzi zarządzania najważniejszymi rynkami towarów rolnych: czasowe podniesienie ceny interwencyjnej odtłuszczonego mleka w proszku i masła przy uwzględnieniu wyższych kosztów produkcji; przedłużenie okresu dopłat do prywatnego przechowywania produktów mlecznych; aktualizacja narzędzi rynkowych w sektorze warzyw i owoców, w tym przegląd ceny za wycofanie produktów z rynku.
  • ograniczenie kosztów środków produkcji poprzez zniesienie ceł przywozowych, zwłaszcza tych nakładanych na nawozy, maszyny i inne czynniki produkcji.

 

źródło: informacja prasowa Copa Cogeca