Opakowania elastyczne to inteligentna – i przyjazna środowisku – alternatywa dla puszek

 

 

Lepsze walory smakowe, mniej strat produktu, łatwiejsze przechowywanie oraz znaczne oszczędności w kosztach transportu. To tylko kilka spośród zalet elastycznych woreczków do pakowania produktów płynnych i półpłynnych, które sprawiają, że rozwiązania takie jak Cryovac® VPP zyskują uznanie producentów w branży spożywczej.

 

 

Rynek coraz chętniej korzysta z elastycznych woreczków wykorzystywanych w procesie pakowania pionowego (VPP). W Stanach Zjednoczonych ok. 70% pizzerii sieciowych używa takich rozwiązań. Na amerykańskim rynku sosów dla gastronomii obecnie ok. 35% produkcji jest pakowane w opakowania elastyczne, a trendy wskazują na dalszy wzrost. Opakowania VPP cieszą się popularnością wśród producentów przede wszystkim dzięki potencjałowi do wygenerowania oszczędności, m.in. zmniejszeniu kosztów pracy, 30% redukcji przestrzeni magazynowej,  niższych kosztów transportu oraz utylizacji zużytych opakowań.

 

Opakowania elastyczne zapewniają łatwiejszą i bezpieczniejszą obsługę – są lżejsze, wytrzymałe na uszkodzenia i nie mają ostrych krawędzi, które często bywają powodem skaleczeń pracowników gastronomii. Hermetyczny i aseptyczny zgrzew pozwala na wydłużenie okresu przydatności do spożycia zapakowanej żywności do ponad roku, zachowując organoleptyczne i smakowe walory sosu i eliminując metaliczny posmak.

 

Jeden z wiodących amerykańskich producentów sosów dla gastronomii, Paradise Tomato Kitchen, od ponad 20 lat wykorzystuje dostarczane przez Sealed Air woreczki Cryovac VPP, wpisując to rozwiązanie w swój model biznesowy. Realizując strategię redukcji negatywnego oddziaływania na

środowisko firma postawiła na przyjazne środowisku i ekonomiczne rozwiązanie o potwierdzonych naukowo właściwościach. Elastyczne woreczki VPP spełniają wszystkie te wymagania i pozwoliły Paradise Tomato Kitchen wyróżnić się na rynku dzięki innowacyjnej ofercie i z sukcesem rozwinąć biznes – firma co roku odnotowuje dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Dodatkową korzyścią jest poprawa efektywności produkcji z 320 skrzynek na godzinę w 1992 roku do 1100 skrzynek dzisiaj.

 

Elastyczne opakowania produktów płynnych doceniają także europejskie firmy, jak portugalska grupa HIT zrzeszająca dwa zakłady przetwórstwa pomidorów FIT i Italagro. Grupa HIT szukała nowego rozwiązania opakowaniowego, które pozwoliłoby im poprawić wydajność produkcji i ułatwić transport i magazynowanie. Firma jest dostawcą dla przemysłu gastronomicznego na rynkach Europy, Afryki oraz do krajów bliskiego i dalekiego Wchodu, a koszt transportu jest dla nich bardzo istotny.

Puste woreczki Cryovac VPP ważą ok. 30 gr, czyli niemal dziesięciokrotnie mniej niż puszki (280 gr). Wymagają też o wiele mniej miejsca, co pozwoliło grupie HIT na przewóz 30% więcej masy produktu w jednym transporcie przy wykorzystaniu 40% mniejszej przestrzeni paletowej. Dodatkowe korzyści przejścia na system pakowania Cryovac VPP to lepsza wydajność produkcji i skrócony o 25% cykl produkcyjny, a tym samym mniejsze zużycie energii w procesie produkcji. Jeśli dodać do tego fakt niższego zapotrzebowania energii na wyprodukowanie opakowań elastycznych i fakt, że generują one o 90% mniej CO2 niż puszki, łatwo dostrzec pozytywny wpływ na środowisko i zrozumieć, dlaczego grupa HIT pakuje już 85% swojej produkcji w woreczki VPP.

 

 

Cryovac® VPP (Vertical Pouch Packaging) to folia na rolce, która, zgrzewana pionowo, formuje tubę wypełniają pionowo na maszynach Cryovac® Onpack. W trakcie napełniania formowany jest zgrzew poziomy, dzięki czemu powstają woreczki o pojemności od 200 ml do 10l. System pozwala na łatwą zmianę wielkości opakowania, która nie wymaga wymiany rolki z folią. Opakowania wypełniane są po brzegi, a nowa generacja maszyn Onpack daje szeroki wybór szerokości opakowania i narzędzia pozwalające na uzyskanie zgrzewu z 3 lub 5 prążkami, nacięcia ułatwiającego otwieranie, a nawet opcji zgrzewu na skos, czy pakowania MAP. Tego typu opakowania sprawdzają się do pakowania produktów płynnych na zimno i na gorąco i mają szeroki zakres odporności na temperaturę w transporcie i magazynowaniu.

 

Analiza Cyklu Życia przeprowadzona przez Sealed Air dla systemu VPP wskazuje na szereg korzyści tego rozwiązania. O niemal połowę w porównaniu do puszek poprawiają się proporcje zawartości produktu względem opakowania, a emisja gazów cieplarnianych jest niższa o 97% dla samego opakowania i o 67% biorąc pod uwagę cały łańcuch dostaw. Znacząco zmniejsza się także skumulowane zapotrzebowanie na energię, odpowiednio o 76% dla opakowania i 56% w łańcuchu dostaw. Przede wszystkim jednak znacząca jest redukcja o 97% ilości samochodów potrzebnych do transportu materiału opakowaniowego do producentów i firm pakujących.

 

sealedair.com

foodcare.poland@sealedair.com