Julian Pawlak, prezes KUPS o wyzwaniach dla branży

Wyzwaniem Stowarzyszenia i całej branży jest utrzymanie tej uznanej pozycji produktów sokowniczych oraz przełożenie dotychczasowych osiągnięć na wymierne korzyści w promocji soków. Kontynuując te działania, Stowarzyszenie KUPS opracowało pełne założenia krajowego systemu jakości produktów z owoców i warzyw. Został złożony wniosek o jego uznanie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obecnie system jest przedmiotem konsultacji z organami państwowymi, w najbliższym czasie planowane jest złożenie wniosku o notyfikację w Komisji Europejskiej.

W ostatnim czasie obserwujemy jednak niepokojące działania, często nieświadomie dyskredytujące kategorię soków, głównie ze względu na zawartość cukrów. Przy tym należy mocno podkreślić: zgodnie z prawem Unii Europejskiej i polskim, do wszystkich soków owocowych i pomidorowych nie wolno dodawać żadnych cukrów (np. glukozy, fruktozy, sacharozy, cukru białego, syropu glukozowo-fruktozowego). Te same przepisy zakazują też dodawania sztucznych substancji do soków i nektarów (barwników, konserwantów i sztucznych aromatów). Te produkty odznaczają się wysoką gęstością odżywczą, dostarczając do organizmu wielu niezbędnych składników w postaci mikroelementów, witamin, pierwiastków, błonnika etc.   Dlatego te produkty doskonale wpisują się w modę na „bycie fit”. Zgodnie z nową piramidą żywienia owoce i warzywa stały się jej podstawą. Zalecenia ekspertów z IŻŻ wskazują, że należy spożywać przynajmniej 5 porcji tych produktów dziennie, a jedną z nich może stanowić szklanka soku.

Podsumowując zatem, w mojej ocenie konsumenci nadal będą poszukiwać produktów zdrowych, naturalnych, smacznych, pełnych witamin i antyoksydantów, bez dodatków konserwantów i sztucznych barwników, oraz wygodnych, czyli właśnie m. in. soków i nektarów, które doskonale spełniają te założenia. Moim zdaniem soki będą coraz bardziej doceniane przez konsumentów i częściej uwzględniane w diecie.