Sieci postulują zmiany w przepisach o handlu

Sieci handlowe zrzeszone w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji odniosły się do najnowszych przepisów, dotyczących zachowania bezpieczeństwa w sklepach.

Postulaty POHID:

  1. Limit klientów: w placówce handlowej o powierzchni do 100 m2 – 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, a w placówkach powyżej 100 m2 – 1 osoba na minimum 15 m2;
  2. Możliwość odbioru zakupów online w placówce handlowej przez cały tydzień, z weekendem włącznie;
  3. Zakupy dla seniorów – pierwsze dwie godziny po otwarciu sklepu;
  4. Zapewnienie przez rząd nieprzerwanych dostaw środków ochrony osobistej dla konsumentów, w postaci jednorazowych rękawiczek, masek, płynu do dezynfekcji, w cenach nieodbiegających od rynkowych – obecnie są one niedostępne na rynku. Rękawiczki jednorazowe dla klientów powinny być wprowadzone jako alternatywa dla żeli antybakteryjnych, nie zaś jako wymóg. W przypadku niedoborów jednorazowych rękawiczek możliwość zamiennego stosowania małych, plastikowych torebek.

W tym trudnym dla wszystkich czasie należy wypracować najbardziej efektywne rozwiązania spełniające najważniejsze cele, jakimi są bezpieczeństwo i zaopatrzenie Polaków w niezbędne produkty – podsumowuje Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.