Koronawirus powoduje duże wahania na rynku żywności

PKO Bank Polski przygotował analizę poszczególnych sektorów z uwzględnieniem zmieniającej się sytuacji w wyniku pandemii koronawirusa. Na rynku żywności można zaobserwować duże wahania:

Zboża i uprawy rolne

W wyniku pandemii notowania zbóż są niskie. Na przełomie lutego i marca ceny kontraktów na rzepak obniżyły się. Mimo to, według licznych prognoz zbiory rzepaku i rzepiku wzrosną. Silne zmiany w światowym popycie wywierają presję na polski eksport pszenicy, powodując wzrosty cen.

Mleko

Produkcja mleka w styczniu w UE i UK wzrosła. Włochy są jednym z czołowych producentów mleka w UE. Jednak w wyniku ograniczeń spowodowanych rozprzestrzenianiem się koronawirusa dalsza dynamika produkcji jest niepewna. Zburzenia w eksporcie produktów mleczarskich oraz ograniczenia w sprzedaży do sektora HoReCa w wyniku pandemii mogą negatywnie oddziaływać na ceny mleka w kolejnych miesiącach. Widocznie potaniało odtłuszczone mleko w proszku, co prawdopodobnie wiąże się z utrudnionym eksportem do Chin w ostatnim czasie. Spowolniono produkcję mleka w Oceanii, mimo tego popyt na ten produkt zmalał.

Mięso

Ceny mięsa drobiowego wzrosły w drugiej połowie marca. Wynika to ze wzrostu sprzedaży tego produktu w ubiegłym miesiącu. Spadki odnotowuje się na rynku wieprzowiny. Mimo problemów z eksportem do Chin, popyt był wyższy niż w zeszłym roku. Włochy są  największym odbiorcą mięsa wołowego i bydła żywego z Polski, a zaburzenia w dostawach spowodowały spadki cen na rynku bydła.

Owoce i warzywa

UK oraz wiele krajów UE zatrudnia pracowników sezonowych z innych krajów do zbiorów owoców i warzyw. Problemy mogą narastać w przypadku wydłużenia się ograniczeń w przemieszczaniu się ludności między krajami. Dotyczy to również Polski, choć nie w tak dużym stopniu jak np. Francji, Hiszpanii czy Włoch. Wzrosły ceny warzyw importowanych do naszego kraju z Włoch, m.in. brokułów, cukinii czy kalafiorów.

 

źródło: PKOPB