Mało i nudno – tak jemy warzywa

Rutyna i całoroczna dostępność warzyw i owoców nie wpływają dobrze na nasze zdrowie, tymczasem dietetycy zalecają aby warzywa i owoce stanowiły połowę tego, co zjadamy.

Kiedyś w kuchni rządziła sezonowość. Jadło się to, na co był sezon. Teraz większość warzyw i owoców jest dostępna przez cały rok. To skutkuje utratą sprawdzonego kompasu. Nie trzeba nic zmieniać, cały rok można do kanapek dodać kawałek ogórka czy sałaty. Nie ma potrzeby wykonywania własnych przetworów na zimę, ani ich kupowania. Pojawiły się też nowe warzywa, rośnie oferta deficytowych kiedyś owoców cytrusowych. Wszystko to zmniejszyło motywacje do jedzenia polskich sezonowych warzyw i owoców – mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar.

 

 

Addio pomidory
Addio ulubione
Słoneczka zachodzące za mój zimowy stół
Nadchodzą znów wieczory sałatki niejedzonej
Tęsknoty dojmującej i łzy przełkniętej wpół – oto wspomnienie zimowej tęsknoty za świeżymi pomidorami, dla współczesnych Polaków – niedostępne.

 

Badania pokazały, że spożywane w ciągu całego dnia posiłki praktycznie nie zawierają dań, w których warzywa i owoce byłyby wiodące. Jest odwrotnie. Często są one tylko opcjonalnym dodatkiem – może ich nie być – zwraca uwagę dr Barbara Groele ze Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

Schabowy z kapustą

Największą barierą wzrostu konsumpcji owoców i warzyw jest rutyna. Polacy do schabowego jedzą kapustę, na kanapkę kładą sałatę, przekąszają ogórkiem. Rzadko owoce i warzywa traktuje się jako główny posiłek, do którego dopiero dobiera się inne składniki.
Ważne jest, aby przy wszystkich posiłkach spożywanych każdego dnia udział owoców i warzyw był wyższy niż do tej pory. Żeby owoce i warzywa nie tylko pojawiały się w formie deseru czy surówki do obiadu, ale także by były elementem śniadania, kolacji oraz przekąsek. Wielkim ich walorem jest smak, zapach i atrakcyjność wizualna – mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Przekąszanie ogórka daje Polakom iluzję, że jedzą zdrowo

Warzywa i owoce zamiast suplementów

W warzywach i owocach, szczególnie tych sezonowych, kryje się mnóstwo przeciwutleniaczy, których nie dostarczymy z żadnym innym produktem. Stąd tak ważna jest ich ilość i różnorodność. Co robią te przeciwutleniacze? Przede wszystkim niszczą wolne rodniki, hamują proces starzenia, ale też łagodzą stany zapalne, co jest szczególnie istotne w okresach infekcyjnych, ponieważ będą chroniły nam trochę przed tymi infekcjami albo pomagały nas lepiej te infekcje przechodzić – przekonuje Monika Stromkie-Złomaniec.

Żaden suplement nie zastąpi zdrowej zbilansowanej diety opartej na warzywach, owocach i grzybach. Takie rozwiązanie jest nie tylko zdrowsze, ale też tańsze. Jest to szczególnie istotne jeśli spojrzy się na rynek suplementów żywieniowych w Polsce. W 2018 roku Polacy wydali na suplementy aż 5,4 mld złotych, podczas gdy w 2008 roku wydatki w tym zakresie wyniosły 1,7 mld złotych. W tym czasie średnie spożycie warzyw bardzo spadło. Na osobę miesięcznie w Polsce w 2018 roku wyniosło 7.92 kg, czyli dziennie przeciętny Polak zjada zaledwie 264 g warzyw. W ciągu ostatniej dekady wynik ten spadł o 90 gram – argumentuje Agata Stępień, ekspert Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych.

Warzywa i owoce powinny stanowić połowę posiłku – tak mówią dietetycy