The Brewers of Europe: restauracje i puby muszą zostać ponownie otwarte

The Brewers of Europe wzywa Komisję Europejską, aby rozważyła utworzenie specjalnej grupy zadaniowej ds. hotelarstwa i turystyki, z uwzględnieniem kawiarni, pubów i barów w związku z „europejskim planem działania” (European Roadmap) dotyczącym zniesienia środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się koronawirusa, który ma zostać opublikowany w środę, 13 maja br.

W liście do Thierry’ego Bretona, komisarza UE ds. rynku wewnętrznego, Pavlos Photiades, prezes The Brewers of Europe ostrzegł, że z powodu zamknięcia jednej trzeciej europejskiego rynku piwa z powodu ograniczeń nałożonych na sektor hotelarsko-gastronomiczny, wiele barów i kawiarni może nigdy nie zostać ponownie otwartych, podczas gdy wiele browarów niestety uwarzyło swoje ostatnie piwo, pomimo wprowadzonych środków wsparcia.

Bary, puby i kawiarnie, ale także same browary, z których wiele jest również miejscami zwiedzania, stanowią integralną część dziedzictwa i kultury wielu krajów europejskich i muszą być objęte strategią UE w zakresie turystyki COVID-19 – pisze Photiades w liście.

Możliwą opcją jest utworzenie specjalnej grupy zadaniowej ds. hotelarstwa i turystyki, która obejmie opiekę nad różnymi placówkami w tym restauracjami, kawiarniami, pubami i barami- dodał.

The Brewers of Europe obawia się również, że sektor piwowarski i hotelarski często „znajdują się u dołu harmonogramu placówek do ponownego otwarcia” w ramach planów wyjścia z COVID19 rozważanych obecnie przez UE i kraje europejskie. The Brewers of Europe sygnalizuje potrzebę skoordynowanego podejścia do ponownego otwierania obiektów hotelowych, koncentrując się na zdolności każdego zakładu do przestrzegania zasad BHP oraz przestrzegania ustalonego dystansu.

Odbudowanie zaufania konsumentów do wyjścia i towarzyskich spotkań bez obawy  o zdrowie z uwzględnieniem koniecznego zachowania dystansu i odpowiednich środków higieny to ważna sprawa. Ale bary, kawiarnie i puby muszą zostać ponownie otwarte tak szybko, jak to możliwe, a rządowe wsparcie będzie potrzebne dla ekonomicznie opłacalnego wyjścia podczas stopniowego otwierania i stopniowego rozluźniania środków.

Wsparcie to może mieć formę dotacji i pożyczek, ale powinno również wziąć pod uwagę możliwość obniżenia podatku VAT na piwo w barach, a także przedłużenia i zwiększenia elastyczności w zakresie możliwości oferowania mniejszego podatku akcyzowego mniejszym browarom – powiedział Photiades.

Ze względu na strategiczne znaczenie sektora HoReCa dla przyszłości europejskiego sektora piwowarskiego, chętnie zobaczę wszystkie możliwe rozwiązania, które pozwolą uniknąć straconego sezonu dla restauracji, kawiarni, barów, pubów i browarów, bez kompromisów w sprawie zdrowia i bezpieczeństwa – konkluduje Photiades.

 

The Brewers of Europe to międzynarodowa organizacja zrzeszające największe organizacje piwowarskie krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii i Turcji.

 

źródło: informacja prasowa The Brewers of Europe