SIGMATEC – technologia produkcji piwa/wina/cydru bezalkoholowego metodą rektyfikacji próżniowej

Na początku było to rozwiązanie awaryjne dla kierowców samochodów, z czasem stał się modnym, stylowym napojem, wpasowującym się w panujące na rynku spożywczym trendy. Piwo bezalkoholowe jest tak popularne, że na liście najczęściej spożywanych napojów zajmuje czwarte miejsce po kawie, wodzie i napojach gazowanych.

API Schmidt-Bretten projektuje, buduje i montuje gotowe instalacje do usuwania alkoholu w procesie termicznym. Opracowany przez nas proces o nazwie SIGMATEC to technologia usuwania alkoholu z piwa, wina oraz cydru.
Proces usuwania alkoholu gwarantuje bardzo łagodne oddzielenie alkoholu na zasadzie rektyfikacji próżniowej. Instalacja pracuje w sposób ciągły i efekt rozdzielania składników piwa i alkoholu jest znacznie lepszy w stosunku do innych metod, takich jak destylacja, odwrócona osmoza czy dializa.
Korzyści ekonomiczne osiąga się poprzez włączenie do procesu kolumny rektyfikacyjnej, ponieważ jest to technicznie mniej kosztowne i sprzyja oszczędności energii w porównaniu z innymi procedurami. W procesie rektyfikacji, w wyniku stosowania minimalnych temperatur parowania przy niskim ciśnieniu, procedura usuwania alkoholu jest bardzo łagodna i nie powoduje zmiany smaku i jakości piwa lub innego produktu poddawanego procesowi.
Badania procesu SIGMATEC przeprowadzone na Uniwersytecie Weihenstephan nie wykazały podwyższonej zawartości HMF i furfurolu, nie wykazały również zmiany barwy piwa podczas procesu. Podczas procesu SIGMATEC nie występuje obciążenie cieplne piwa.

W opatentowanym układzie odzyskiwania aromatu, składniki aromatu są odzyskiwane i przekierowywane do piwa. Opary z zawartością alkoholu są skraplane, schładzane do niskiej temperatury i przechowywane w zbiorniku w formie alkoholu do celów przemysłowych. Jest to produkt dodatkowy, który może być niezależnie sprzedawany. W związku z trwającą pandemią wirusa COVID-19 oraz zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia systemy SIGMATEC stanowią idealne rozwiązanie nie tylko do produkcji piwa bezalkoholowego, ale również do odzyskiwania alkoholu i przeznaczenia go do wytwarzania preparatów do higienicznej dezynfekcji rąk.