Chorwacja: zginęło 50 milionów pszczół

Ponad 50 milionów pszczół zginęło w wyniku zatrucia w północnej części Chorwacji, na granicy z Węgrami. W rezultacie ogłoszono w poniedziałek (15 czerwca) stan klęski żywiołowej dla części okręgu Međimurje. Inspektorat weterynarii bada przyczyny tej tragedii.

W ubiegły wtorek pszczelarze znaleźli milion martwych pszczół leżących w pobliżu granicy z Węgrami. Według “Jutarnji list”, chorwackiego portalu, w ciągu tygodnia dwudziestu pszczelarzy straciło około sześciuset uli, czyli ponad 50 milionów pszczół.

Przyczyną tej katastrofy jest prawdopodobnie zatrucie pestycydami. Przypuszczalnie pszczoły zatruły się środkiem owadobójczym. Po analizie będzie wiadomo, czy jest to wynik spryskiwania ziemniaków czy rzepaku.

Željko Trupković ze Stowarzyszenia Pszczelarzy powiedział, że szkody dla ekosystemu są katastrofalne, a to nie jest pierwszy przypadek zatrucia pszczół. Kilka lat temu jego stowarzyszenie zorganizowało protest przeciwko stosowaniu pestycydów.

Ale pestycydy nie są jedynym zagrożeniem dla pszczół. Pszczoły źle znoszą ocieplanie się klimatu oraz negatywnie reagują na obecną sytuację związaną z COVID-19 – komentuje.

Trupković wspomniał także o zanieczyszczenie rzeki Sawy między innymi przez antybiotyki, mówiąc, że nie sprzyja to „ekologicznemu rolnictwu”.

 

źródło: euractiv.com