Bramboromat: czeski automat do sprzedaży ziemniaków

Jedna z lokalnych firm na południu Czech wykorzystuje turystykę w tym regionie, instalując jedyny w swoim rodzaju automat do sprzedaży ziemniaków, tzw. bramboromat.

Firma Vesa, zlokalizowana w pobliżu Velhartice w regionie Klatovy, zajmuje się uprawą i sprzedażą ziemniaków. Właściciele firmy wpadli na innowacyjny pomysł, pozwalający na bezkontaktową sprzedaż swoich bramborów.  

Jak to działa?

Podstawą jest automatyczna waga. Odmierza ona dwa kilogramy ziemniaków, które wpadają przez metalową rurkę do przygotowanej papierowej torby. Odmiany ziemniaków będą się zmieniać w zależności od sezonu. Obecnie maszyna sprzedaje ziemniaki odmiany Suzan, wkrótce pojawi się odmiana Magda, a po niej – kolejne. Za 2 kg ziemniaków klient musi zapłacić 30 koron (ok. 5 zł).

„Nasze pola znajdują się w pobliżu zamku, gdzie w sezonie przyjeżdża wiele osób, więc pomyśleliśmy, że możemy to wykorzystać i tutaj zainstalować urządzenie” – wyjaśnił dyrektor firmy, Viktor Kopačka. Dodał również, że maszynę do ziemniaków wykonali sami w firmie.

Fot. Deník / Milan Kilián.
Większość ziemniaków dostępnych w sklepach nie jest uprawiana na terenie Czech.

„Z odmian, które są na czeskim rynku, około 80% to produkcja zagraniczna i tylko około 20% – czeska. Sądzimy, że nasze odmiany są dobre i powinny być sprzedawane w kraju” – powiedział Kopačka.

Firma uprawiana przez Kopačkę ma 430 hektarów ziemi rolnej.

źródło: denik.cz