Jak wzbogacić czekoladę odpadami?

Czekolada mleczna od dawna jest ulubioną słodką przekąską konsumentów na całym świecie. Naukowcy znaleźli sposób, aby uczynić ją tak zdrową, jak jej bardziej gorzki odpowiednik, ciemna czekolada.

Często ceniona za słodki smak i kremową konsystencję, mleczna czekolada nie ma takiej samej wartości odżywczej jak ciemna czekolada, której wysoki poziom fenoli zapewnia wiele korzyści zdrowotnych.

Nowy projekt

Według Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, naukowcy z Biura Badań Rolniczych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) odkryli nowy sposób łączenia mlecznej czekolady z łupinkami orzechów ziemnych i innymi odpadami w celu wzmocnienia jej właściwości przeciwutleniających.

Pomysł projektu rozpoczął się od przetestowania różnych rodzajów odpadów rolniczych pod kątem bioaktywności, w szczególności łupin orzeszków ziemnych. Naszym początkowym celem było wyodrębnienie fenoli ze skór i znalezienie sposobu na zmieszanie ich z żywnością

dr Lisa Dean, technolog żywności USDA i główna badaczka projektu

Zespół Dean odkrył, że skorupki orzeszków ziemnych, które są zwykle wyrzucane po ich łuskaniu, są potencjalną kopalnią złota. Mają dużą zawartość przeciwutleniaczy, ponieważ zawierają 15% związków fenolowych.

Według prognoz, globalny rynek czekolady będzie wart 139,9 mld USD do 2024 r.

Naukowcy zmielili łupinki orzeszków ziemnych na proszek i połączyli je z maltodekstryną, popularnym dodatkiem do żywności, aby ułatwić wprowadzenie go do końcowego produktu z mlecznej czekolady.

Stężenie fenoli w czekoladzie zależy od ilości dodatków i sięga od 0,1% do 8,1%. Osoby biorące udział w badaniu smaku stwierdzili, że zmiana smaku była wyczuwalna przy koncentracji 0,9%. Naukowcy potwierdzają, że stężenie już 0,8% przynosi korzyści, a przy tym nie narusza smaku ulubionej czekolady.   

Choć czekolada jest ciągle w fazie badań, naukowcy planują dalsze projekty z wykorzystaniem łupin orzeszków ziemnych, fusów z kawy oraz innych produktów ubocznych i odpadów jako dodatków do żywności.

źródło: thejakartapost.com