Bakterie z rodzaju Legionella w systemach wody ciepłej a pandemia COVID-19

W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. wymieniono zalecane normy dla wykrywania bakterii Legionella sp. Norma PN-EN ISO 11731:2017-08 Jakość wody – Oznaczanie ilościowe bakterii z rodzaju Legionella obejmuje metody hodowlane. Przedstawiona metodyka może być również zastosowana do badania innych próbek związanych ze środowiskiem wodnym np. biofilmów, osadów itp. Informacje o pochodzeniu i cechach próbki są istotne przy właściwym wyborze metody badania. Woda o przypuszczalnie niskim poziomie mikroorganizmów zakłócających (towarzyszących, niepożądanych) np. woda do picia, i spodziewanej wysokiej liczbie Legionella sp. powinna być badana przy wykorzystaniu metody bezpośredniego posiewu powierzchniowego, natomiast gdy w próbce wody spodziewamy się niskiej liczby bakterii z rodzaju Legionella, należy zastosować metodę filtracyjną. Do izolacji bakterii stosuje się odpowiednie podłoża selektywne. Aby zahamować wzrost mikroflory niepożądanej dodawane są różne antybiotyki, np. siarczan polimyksyny B, sól sodowa cefazoliny oraz piramycyna (syn. natamycyna). Zaszczepione podłoża należy inkubować w 36±2°C przez 7 do 10 dni w wilgotnej atmosferze. Wyrosłe kolonie po inkubacji wymagają jeszcze potwierdzenia.

Rys 1. Dodatni test Legiolertâ na obecność Legionella pneumophila

Alternatywną metodą w stosunku do pracochłonnych i wymagających ogromnego doświadczenia procedur normatywnych może być test Legiolert® (IDEXX, USA), który otrzymał certyfikat francuskiego instytutu normalizacyjnego AFNOR. Pozwala to laboratoriom korzystać z tej metody bez konieczności kosztownej i czasochłonnej walidacji. Test Legiolert® umożliwia ilościowe wykrycie bakterii L. pneumophila w różnych próbkach wody. Składniki odżywcze umożliwiają szybkie namnażanie się oznaczanych bakterii, co pozwala na otrzymanie wyniku w ciągu siedmiu dni, ale już bez konieczności przeprowadzania dodatkowych badań potwierdzających. Każde brązowe zabarwienie oraz/lub zmętnienie w celkach wskazuje na obecność L. pneumophila (Rys. 1).

Bakterie L. pneumophila można wykrywać stosując system LegiolertÒ w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Łódzkiej, która dysponuje niezbędną aparaturą do wykonywania takich testów.

Pandemia COVID-19 spowodowała niespotykane dotąd wyzwania w zakresie zdrowia publicznego. Właściciele i zarządcy budynków powinni podjąć szczególne starania w celu ponownego uruchamiania budynków użyteczności publicznej w tym szczególnym czasie.