Lactalis i zanieczyszczenie rzek

We Francji ponownie skupiono się na jakości wody w rzekach. W szczególności postawiono sobie za cel zapewnienie bezpieczeństwa kąpieli w Sekwanie do czasu igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Tymczasem francuski gigant mleczarski od lat oskarżany jest o zanieczyszczanie rzek kraju – czytamy na stronach www.euractiv.com. Firma Lactalis miała wielokrotnie zanieczyszczać francuskie rzeki w ciągu ostatniej dekady. Wśród rzek dotkniętych problemem są: Loara w okolicy Saint-Florent-le-Vieil, Véronne w regionie Owernii, Seiche, która przepływa przez Bretanię i Isère u bram parku przyrody Vercors.

Informacje, które udało nam się zebrać, ujawniają ogromny skandal związany z zanieczyszczeniem środowiska – stwierdził współredaktor naczelny Disclose Geoffrey Livolsi, który prowadził śledztwo – Częstotliwość zanieczyszczenia (…) rodzi poważne pytania dotyczące zdolności grupy do przestrzegania przepisów środowiskowych. W niektórych lokalizacjach stwierdziliśmy, że Lactalis zignorował również ostrzeżenia administracji, nie inicjując wymaganych działań (…) W trakcie dochodzenia zbadano działalność 60 z około 70 zakładów produkcyjnych przedsiębiorstwa. Wydaje się, że ponad połowa z nich nie przestrzegała przepisów krajowego kodeksu środowiskowego w którymś momencie między 2010 r. a dniem dzisiejszym – a wiele przypadków niezgodności miało miejsce w ciągu ostatnich kilku lat – stwierdza raport.
Lactalis jest właścicielem marek na całym świecie i zatrudnia około 80 000 osób w 94 krajach, a jej obroty wynoszą 18,5 mld euro (16,8 mld funtów). W oświadczeniu dla Guardiana firma stwierdza że „Podejście Grupy Lactalis do odpowiedzialności społecznej i środowiskowej nasiliło się w ciągu kilku lat, a znaczące zasoby są przeznaczane na ten proces ciągłego doskonalenia”. Firma podkreśla, że przepisy dopuszczają „jednorazowe przekroczenia, które niekoniecznie oznaczają, że nastąpiło zanieczyszczenie”. Przyznaje również, że istnieją „tymczasowe niezgodności” i wdraża plan inwestycyjny, aby się nie powtórzyły. Na modernizację oczyszczalni ścieków grupa przeznaczy 60 mln euro.