Piwne specjalności z Miłosławia

Fortunatus Flanders Red Ale (7,77% alk. ekstrakt 15%) z Browaru Fortuna leżakuje 30 miesięcy. To kwaśne piwo w stylu rodem z Belgii, z Flandrii. Uwarzone zostało w styczniu 2018 roku i dopiero teraz rozlane do butelek. Charakterem przypomina czerwone, wytrawne wino, a jego profil smakowy to efekt bogatej kompozycji słodów i pracy wielu mikroorganizmów. Zakwaszane na etapie fermentacji mieszanej, następnie wtórnie fermentowane w beczkach przez dzikie drożdże z okolic Beersel w Belgii. Intensywnie winne i owocowo-kwaśne, z subtelną kontrą słodyczy. Finisz wytrawny, z nutami drewna i końskiej derki.


Piwo leżakuje w Beczkowni Fortuny – dedykowanemu budynkowi na terenie browaru, poświęconemu wyłącznie na leżakowanie piwa w drewnie. Powstają tu wyjątkowe piwa barrel aged – starzone w drewnianych beczkach po szlachetnych trunkach, m.in. czerwonym winie z francuskich winnic, whisky czy słynnym koniaku Martell. Beczkownia nastawiona jest na leżakowanie piwa bez ściśle nałożonego harmonogramu, a o dacie rozlewu decydują regularne degustacje. Unikalność produktów miłosławskiego browaru podkreśla fakt, że każda butelka opuszczająca beczkownię jest ręcznie butelkowana, etykietowana oraz numerowana. Beczkownia, z powodu używanych tam kultur dzikich drożdży, mogących łatwo przenieść się na otwartą fermentację browaru, została ulokowana w oddzielnym budynku, będącym historycznie stajnią. Prace w beczkowni nadzoruje i w dużej mierze wykonuje osobiście piwowar Marcin Ostajewski, który zajmuje się projektem leżakowania piw w drewnie od rozpoczęcia swojej pracy w Browarze Fortuna w roku 2017.,

Do tej pory beczki opuściły trzy piwa z serii Fortunatus oraz Komes Wymrażany Barley Wine. Te pierwsze, mimo przynależności do różnych gatunków, łączy użycie dzikich szczepów drożdży oraz bardzo długi czas dojrzewania wynikający z chęci osiągnięcia wymiernych efektów ich powolnej pracy. Na tegorocznej (2020) edycji European Beer Star piwo Fortunatus III: Flanders Red Ale BA zostało nagrodzone złotym medalem.

Krzysztof Panek i Marcin Ostajewski – autorzy receptury nagrodzonego Fortunatusa

Z kolei Komes Wymrażany Barley Wine to początek drugiej serii piw z beczkowni. Każde z nich powstaje poprzez zamrożenie i usunięcie części wody z piw z serii Komes oraz późniejsze leżakowanie w beczkach, tym razem jednak bez obecności dzikich drożdży. Pierwsze piwo z tej serii powstało w roku 2019 na bazie piwa Komes Barley Wine. Kolejne, już leżakujące w beczkach po szkockiej single malt Glen Moray, ujrzy światło dzienne na początku przyszłego roku. Jest to piwo stworzone z zatężania piwa Komes Porter i, podobnie jak jego poprzednik, będzie zawierać ok. 20% alkoholu.

źródło: Browar Fortuna