Słowacja wprowadzi kaucję na PET i puszki napojowe

U naszych południowych sąsiadów funkcjonowanie systemu zapewnić ma konsorcjum producentów napojów oraz handlu. Administrator systemu ma pełnić kluczową rolę w całym systemie zarządzania butelkami PET i puszkami. Zadecyduje o konfiguracji techniczno-logistycznej systemu, sposobie odbioru butelek PET czy lokalizacji maszyn odbierających.

System skupu butelek PET i puszek ma wystartować od stycznia 2022 r. Zakłada się, że w 2025 roku około 90 procent takich opakowań powinno trafiać do skupu. System ma objąć opakowania od objętości 0,1 litra do 3 litrów. Butelki i puszki mają mieć kody kreskowe.

Kształtujemy ustawodawstwo tak, aby pozbyć się ze słowackich lasów, rzek i jezior odpadów z tworzyw sztucznych. Jednocześnie cały system jest jak najbardziej komfortowy dla konsumentów i motywuje do sortowania nawet tych ludzi, którzy nie segregują śmieci – powiedział minister środowiska Słowacji – Jan Budaj.
źródło:https://www.minzp.sk

źródło: https://www.minzp.sk/aktuality/milnik-priprave-zalohoveho-systemu-minister-budaj-predstavil-spravcu-ktory-zavedie-system-zalohovania-pet-flias.html