Od kranówy do “Raciborzanki” czyli jak nadać wodzie klasę i styl

Woda wodociągowa w mieście Racibórz nie jest zwykłą, anonimową kranówką. Otrzymała imię. O genezę pomysłu zapytaliśmy Michała Ziółkowskiego, prezesa Wodociągów Raciborskich.

Kto nazwał Waszą wodę?

Nazwa ,,Raciborzanka’’ została wybrana podczas konkursu.  Nazwanie naszej wspaniałej wody nadało jej tożsamość. Przestała to być anonimowa „kranówka”, jakich wiele. Warto dodać, że nazwa „Raciborzanka” od dłuższego czasu była już używana przez lokalną społeczność. Wynik konkursu tylko to potwierdził.

Jakie są Wasze moce produkcyjne?

Produkujemy średnio 9 tys. m3 wody na dobę. Podziemna woda pobierana jest z głębokich warstw wodonośnych za pomocą trzech ujęć wody i dostarczana przez Wodociągi Raciborskie za pomocą nowoczesnej infrastruktury wodociągowej. Czas przesyłu wody ze studni do kranu odbiorcy wynosi średnio 2 godziny.

Czy w planach jest butelkowanie?

Rozlew Raciborzanki do szklanych butelek to nasze marzenie. Nadanie tożsamości wodzie, promowanie jej picia wśród mieszkańców Raciborza to pierwszy krok do spełnienia tego marzenia. Ale należy na to patrzeć jak na pomysł długofalowy. Wodociągi Raciborskie uczestniczą w wielu imprezach sportowych i rozrywkowych odbywających się na terenie miasta Racibórz, podczas których częstują gości Raciborzanką np. z dodatkiem owoców. Prowadzimy także kampanię promującą picie Raciborzanki w mediach społecznościowych. W raciborskich szkołach oraz na raciborskim rynku zainstalowane zostały poidełka z których mieszkańcy bardzo chętnie korzystają.

Czy to jest bezpieczne?

Raciborzanka charakteryzuje się bardzo dobrą jakością. Jest średnio zmineralizowana, zawiera wszystkie niezbędne mikroelementy. W naszym laboratorium kontrolujemy właściwości fizykochemiczne oraz parametry chemiczne i mikrobiologiczne Raciborzanki, zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dodatkowo woda badana jest przez Sanepid oraz akredytowane laboratorium w Pszczynie. Wyniki badań są na bieżąco prezentowane na stronie internetowej Wodociągów Raciborskich. Prowadzimy także 24 godzinną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszej wody. Dlatego Raciborzankę bez obaw można spożywać prosto z kranu.

Jak reagują odbiorcy?

Pierwsze reakcje konsumentów są bardzo pozytywne. Mieszkańcy Raciborza od dawna piją wodę z kranu. Teraz cieszą się, że ich woda ma swoją nazwę, o czym często nas informują. Podczas poszczególnych imprez promocyjnych podajemy, głównie dzieciakom, nawet 200 litrów wody.