Barbara Groele o WWSiN

Sytuacja na rynku branży sokowniczej jest bardzo dynamiczna. O jej przyszłości i konkurencyjności będzie decydować wiele czynników.

Prozdrowotne trendy rynkowe, nowa strategia UE „od pola do stołu”, zwiększanie kosztów produkcji oraz wszelkich danin i opłat, to tylko niektóre nowe wyzwania stawiane producentom i przetwórcom.

Co więcej, Polska musi wyeksportować, głównie do krajów UE ok. 75% owoców i warzyw w formie świeżej i przetworzonej, w tym zagęszczonych soków i soków NFC, dlatego nie możemy ignorować oczekiwań kontrahentów i klientów odnośnie jakości produktów, w szerokim tego słowa znaczeniu.

Branża sokownicza zbudowała system samokontroli przemysłowej dla półproduktów (SGF/IRMA) i produktów gotowych (EQCS, DSK). Stoją one na straży jakości i autentyczności soków, ale przed nami postawiono nowe wyzwania m.in. zmniejszenie śladu węglowego, poniesienie kosztów recyklingu opakowań, wprowadzanie dodatkowego znakowania profilami żywieniowymi. Każde z nich rodzi szanse i zagrożenia dla konkurencyjności branży sokowniczej, dlatego musimy monitorować sytuacje i uczestniczyć we wszelkich konsultacjach. Nie możemy też zapominać o podnoszeniu jakości produktów sokowniczych poprzez zbudowanie dedykowanej bazy surowcowej, np. „sady sokowe”.

V Wiosenne Warsztaty Sokownicze i Napojowe były bezcenną platformą wymiany uwag i opinii na powyższe tematy, co potwierdziło zasadność organizacji online spotkań branżowych. Mamy jednak nadzieję, że kolejne już spotkania odbędą się w formie stacjonarnej.