Prezes Borawski o polskim mleczarstwie

Z satysfakcją obserwuję pozytywną rewolucję gospodarczą, która ma miejsce w całym polskim rolnictwie, również w naszym sektorze – powiedział Edmund Borawski na konferencji podsumowującej 40 lat SM Mlekpol na rynku – ilość gospodarstw produkujących mleko systematycznie się zmniejsza, rośnie za to ich wydajność – dodał.

O pandemii i mleczarstwie

Nasze produkty są codziennie na stole konsumenta, dlatego pandemia wpływa na nas w mniejszym wymiarze niż na inne sektory. Należy myśleć pozytywnie, gdyż czarnowidztwo do niczego nie prowadzi – podsumował Borawski.

O silnej pozycji polskiego mleczarstwa

Polska jest piątym producentem mleka w Europie i dwunastym na świecie. Te liczby sprawiają nam satysfakcję, mamy też dobry agroklimat do hodowli krów – skomentował Edmund Borawski. Uważam jednak, że moglibyśmy produkować jeszcze więcej: 18 miliardów mleka rocznie – tyle w moim mniemaniu moglibyśmy produkować w Polsce bez zwiększania wpływu na środowisko – dodał Borawski.

O cenach mleka

Staramy się płacić maksymalną możliwą stawkę naszym dostawcom. W grudniu średnia cena za mleko wyniosła 1,78 zł. Jednak rynek mleka jest skomplikowany, niektórzy przeróżne prognozy porównują do prognoz pogody, gdzie zawsze występują anomalia – podsumował Borawski